VBATools

Reguły – Uruchomienie skryptów i aplikacji

by on Nov.16, 2017, under Outlook, Porady

Swego czasu producent zakwalifikował uruchamianie skryptów oraz aplikacji wywołanych regułą za zbyt niebezpieczne i poprawkami skasował taka opcje na liście kroków w asystencie reguł. Poprawki takie realizowane były dla wszystkich wersji, także aktualizacja kasowała te opcje. Wszelkie reguły oparte wcześniej na tym kroku, z miejsca zostały uznane za błędne i nie można było ich odtworzyć. Jest jednak sposób na ich przywrócenie.

Zwykle potrzebujemy tych opcji do wywołania kodu w VBA, który charakteryzuje się parametrem wejściowym przekazując dane o przetwarzanym obiekcie. Jak skonstruować taki skrypt opisywałem w tym artykule: Reguły i skrypty na łamach portalu Outlook.pl

Dla bardziej zaawansowanych czynności jak np drukowanie otrzymywanych faktur, przesyłania wiadomości dalej na pewnych warunkach, automatycznego otwierania konkretnych stron oraz automatycznego zapisu załączników proponuje dodatki COM. Charakteryzują się one prostym interfejsem oraz dowolnością w kreowaniu warunków przeprowadzanej operacji, ale jeśli ktoś nie ma zbyt górnolotnych wymagań to może poradzić sobie wdrożonym skryptem.

Przywrócenie tej funkcjonalności można wykonać dodając odpowiednie wpisy w rejestrze użytkownika. Wpisy te są w węźle Security danej wersji Office, to też tłumaczy to krok producenta. Wpis można wykonać samemu bądź też po przez pobranie tego pliku, rozpakowanie go i uruchomienie. Wpis automatycznie zostanie dodany, a po ponownym uruchomieniu aplikacji wszystko wróci do normy. Więc wpierw przycisk WIN i wpisujemy polecenie: regedit.exe

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\16.0\Outlook\Security]
“EnableUnsafeClientMailRules”=dword:00000001

Liczba 16 oznacza wersje wew Office odpowiadającą 2016 lub 365. Inne modyfikacje rejestru nie są zalecane.

 

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.
:, , ,

Leave a Reply