VBATools

Podpowiedzi podczas wpisywania adresu email

by on May.05, 2021, under Newsy

MS w ostatnich dniach wdrożył poprawkę, która zapewne miała zapewnić prędkość. Oczywiście jak zawsze zwiększenie wydajności realizowane jest z nałożonymi ograniczeniami które mogą wpłynąć na czas reakcji. Tymczasem jednak trochę przeholowali, ponieważ sugestia adresatów została pozbawiona paska przewijania.

Ale od początku. Jak działa mechanizm podpowiedzi (nie mylić z wyszukiwaniem): W nowym profilu konto zaczyna się “uczyć sugestii”. Baza podpowiedzi działa nie na zasadzie wyszukania wprost w książce, ale na zasadzie historii korespondencji, która jest napełniana nie z folderu maili ale adresów wpisanych i wysłanych. Te które się nauczyła zapisuje w folderze “Sugerowane kontakty” ale napełnienie go innymi adresami nic nie da – musi to zrobić mechanizm OL. Zatem nowa konfiguracja “jeszcze się nie nauczyła” adresów jakie ma podpowiadać. Ilość podpowiedzi jest też ograniczona w przeciwieństwie do samej książki adresowej.

W poprzednich wersjach lista wyszukania miała pasek przewijania, więc sugestie można było wykorzystać w szerszym stopniu. Widać skoro ma to być szybki mechanizm, to podpowiedź kilku 2-3 powinna wystarczyć. Niekiedy też lista pojawia się zbyt długa i brak suwaka utrudnia nawigacje po proponowanych. Lista ta jest zmienna w czasie wpisywania następnych liter. W praktyce jednak sprowadziło się to do burzy na forach, które zostały wpisami użytkowników potraktowane jako błąd/awarie po wykonaniu aktualizacji.

Moim zdaniem jednak to umyślne działanie. System nie był doskonały, a teraz jeszcze go popsuto. Napisałem kiedyś dodatek, do wyszukiwania kontaktów właśnie, wpisując dowolną część (po adresie, nazwie, nr telefonu, nazwie firmy, do wyboru …) aby podać pełną pulę możliwości, a nie bazując na podpowiedziach, ale na dowolnej zapamiętanej książce adresowej. Kluczowym atutem jest właśnie ta dowolna cześć, ponieważ nigdy w Outlooku nie można było wpisywać części słowa nie rozpoczynając od jego pierwszej litery. Teraz można tym dodatkiem.

Jeśli jednak odpowiada ci jedynie przywrócenie poprzedniej funkcjonalności to wystarczy wpis w rejestrze blokujący UPG oraz uruchomienie powrotu do poprzedniej kompilacji. Pamiętajcie że blokada nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę ponieważ pozbawiacie się ochrony i kompatybilności.


HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\16.0\Outlook\Options
DWORD: DisableAutoCompleteUpdate

"C:\Program Files\Common Files\microsoft shared\ClickToRun\officec2rclient.exe" /update user updatetoversion=16.0.13901.20462

p.s.
Nowy objaw poprawki. Wyświetlanie tylko pierwszego wiersza wiadomości. Tym bardziej polecam cofnięcie ostatniej poprawki. Wywołanie komendy należy przeprowadzić przy użyciu CMD na prawach admina.


Jeśli odpowiada ci polecany mechanizm rozszerzonej funkcjonalności wyszukiwania adresatów, to zapraszam do cennika lub do formularza zamówienia. Honorowane upusty ilościowe.

:, , , , ,

Leave a Reply