VBATools

Metody pracy z kontrolkami ActiveX FM20

by on Nov.06, 2017, under Excel, Outlook, Porady, Word

Kontrolki FM20 to podstawowy wachlarz dostępny w developerze VBA [alt+F11], dzięki któremu w użytkownik spełni większość potrzeb związanych z projektowaniem formularzy. W powiązaniu z kodem podłączonym do tych kontrolek otrzymujemy narzędzie automatyzującą pracę w aplikacji. W rozwinięciu tego artykułu postaram się opisać ważniejsze z nich poprzedzając jej użyteczność zgrabnym przykładem.

W dostępnym Toolboxie otrzymujemy spory zestaw kontrolek, które każda z nich ma swoją reprezentację graficzną, czyli ich użycie jest bezpośrednie, dostępne przez rysowanie nimi na formie. Domeną zestawu FM20 jest fakt, iż działają one w obu kompilacjach 32-bit jak i 64-bity i nie trzeba ich inicjować w systemie. Innymi słowy każdy projekt oparty na ich wykorzystaniu powinien bez przeszkód działać w każdej wersji aplikacji Office.

Niestety jeśli będziemy chcieli wykonać z nich dodatek współpracujący z obu wersjami Office, możemy zderzyć się z trudnościami w postaci API czy elementami menu. Zbiór jaki oferuje FM20 to elementarz. Tak proszę traktować poniżej podlinkowane artykuły.

Ostatnimi czasu pojawiło się jednak wiele odsłon pakietu biurowego Office w tym wersja Webowa, obsługiwana przez przeglądarkę, która nie współpracuje z plikami posiadającymi kod VBA. Powstała wersja pod Mac (komputery Apple), które na dzień dzisiejszy nie mogą stać w tym samym szeregu, co wersja pod Windows z uwagi na bardzo elementarny zasób rozumienia poleceń VBA. Jak i konkurencyjne rozwiązania, które starają się być konkurencyjne. Nie dajcie się jednak zwieźć. Cena lub jej brak nie jest równoznaczna z możliwościami tych produktów. Prędzej czy później odbije się to na wydajności czy kompatybilności plików przygotowanych na pełnowartościowym Office.

Poniżej przedstawiam listę kontrolek z linkami do opisów ich funkcjonalności, a jeśli uważasz, że to użyteczna informacja – sięgnij gwiazd zaznaczając ich ilość w artykule!

(kliknij na linki aby dowiedzieć się jak oprogramować te kontrolki)

  • Zaczynamy zatem od: Label (pisanie tekstu, często służącego do opisu innych kontrolek jako informacja ich wykorzystania),
  • Druga kontrolka to: TextBox (kontrolka przybiera formę prostokątu, w której użytkownik może wpisać dowolny tekst),
  • Trzecia to: ComboBox (lista rozwijana która może służyć jako element wyboru dostępnych opcji lub pole ich uzupełnienia),
  • Czwarta na pokazanym ekranie to: ListBox (czyli lista, której elementy wyboru można przewijać i zaznaczać),
  • Piąta ikona w skrzynce narzędziowej to: CheckBox (pole zaznaczenia),
  • Następna, szósta nazywa się: OptionButton (inaczej Przycisk Radio, którego funkcjonalność złączona w grupie z innymi pozwala wybrać tylko jeden),
  • Kolejna, siódma: ToggleButton (czyli przycisk przełącznika działający podobnie jak włącznik światła elektrycznego włączony/wyłączony),
  • Ósma to: Frame (jest to kontrolka tworząca grupy),
  • Dziewiąta kontrolka: CommandButton (przycisk służący do wywołania kodu makra),
  • Dziesiąta to: TabStrip (kontrolka tworząca zestaw cienkich zakładek),
  • Jedenasta: MultiPage (czyli zestaw zakładek, które każda z nich posiada swój obszar do osadzenia kontrolek),
  • Dwunasta kontrolka to: ScrollBar (kontrolka służąca do przewijania pól tekstowych lub przestrzeni w grupach),
  • Trzynasta w zestawie: SpinButton (czyli zestaw dwóch przycisków którymi można podbijać lub obniżać wartości w polach zdefiniowanych jako numeryczne),
  • Czternasta, kontrolka zestawu FM20 to: Image (czyli kontrolka do której można importować dowolną grafikę).
  • Ostatnia kontrolka w pow. zestawie Toolbox nie należy do FM20, a jest nią RefEdit. Pochodzi z innej biblioteki i jest dodana ze względu na wsteczną kompatybilność.

p.s.

Technet niestety się zwija i kopie tych opisów szkoleniowych można zobaczyć w grupie GL o nazwie: Formularz VBA Jeśli link Cię tam nie przeniesie, wyszukaj po nazwie i zapisz się do grupy.

Jak działają kontrolki CC1 ->

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.
:, , , ,

Leave a Reply