VBATools

Metody pracy z kontrolkami ActiveX FM20

by on Nov.06, 2017, under Excel, Outlook, Porady, Word

Kontrolki FM20 to podstawowy wachlarz dostępny w developerze VBA [alt+F11], dzięki któremu w użytkownik spełni większość potrzeb związanych z projektowaniem formularzy. W powiązaniu z kodem podłączonym do tych kontrolek otrzymujemy narzędzie automatyzującą pracę w aplikacji. W rozwinięciu tego artykułu postaram się opisać ważniejsze z nich poprzedzając jej użyteczność zgrabnym przykładem.

W dostępnym Toolboxie otrzymujemy spory zestaw kontrolek, które każda z nich ma swoją reprezentację graficzną, czyli ich użycie jest bezpośrednie, dostępne przez rysowanie nimi na formie. Domeną zestawu FM20 jest fakt, iż działają one w obu kompilacjach 32-bit jak i 64-bity i nie trzeba ich inicjować w systemie. Innymi słowy każdy projekt oparty na ich wykorzystaniu powinien bez przeszkód działać w każdej wersji aplikacji Office.

Niestety jeśli będziemy chcieli wykonać z nich dodatek współpracujący z obu wersjami Office, możemy zderzyć się z trudnościami w postaci API czy elementami menu. Zbiór jaki oferuje FM20 to elementarz. Tak proszę traktować poniżej podlinkowane artykuły.

Ostatnimi czasu pojawiło się jednak wiele odsłon pakietu biurowego Office w tym wersja Webowa, obsługiwana przez przeglądarkę, która nie współpracuje z plikami posiadającymi kod VBA. Powstała wersja pod Mac (komputery Apple), które na dzień dzisiejszy nie mogą stać w tym samym szeregu, co wersja pod Windows z uwagi na bardzo elementarny zasób rozumienia poleceń VBA. Jak i konkurencyjne rozwiązania, które starają się być konkurencyjne. Nie dajcie się jednak zwieźć. Cena lub jej brak nie jest równoznaczna z możliwościami tych produktów. Prędzej czy później odbije się to na wydajności czy kompatybilności plików przygotowanych na pełnowartościowym Office.

Poniżej przedstawiam listę kontrolek z linkami do opisów ich funkcjonalności, a jeśli uważasz, że to użyteczna informacja – sięgnij gwiazd zaznaczając ich ilość w artykule!

(kliknij na linki aby dowiedzieć się jak oprogramować te kontrolki)

 • Zaczynamy zatem od: Label (pisanie tekstu, często służącego do opisu innych kontrolek jako informacja ich wykorzystania),
 • Druga kontrolka to: TextBox (kontrolka przybiera formę prostokątu, w której użytkownik może wpisać dowolny tekst),
 • Trzecia to: ComboBox (lista rozwijana która może służyć jako element wyboru dostępnych opcji lub pole ich uzupełnienia),
 • Czwarta na pokazanym ekranie to: ListBox (czyli lista, której elementy wyboru można przewijać i zaznaczać),
 • Piąta ikona w skrzynce narzędziowej to: CheckBox (pole zaznaczenia),
 • Następna, szósta nazywa się: OptionButton (inaczej Przycisk Radio, którego funkcjonalność złączona w grupie z innymi pozwala wybrać tylko jeden),
 • Kolejna, siódma: ToggleButton (czyli przycisk przełącznika działający podobnie jak włącznik światła elektrycznego włączony/wyłączony),
 • Ósma to: Frame (jest to kontrolka tworząca grupy),
 • Dziewiąta kontrolka: CommandButton (przycisk służący do wywołania kodu makra),
 • Dziesiąta to: TabStrip (kontrolka tworząca zestaw cienkich zakładek),
 • Jedenasta: MultiPage (czyli zestaw zakładek, które każda z nich posiada swój obszar do osadzenia kontrolek),
 • Dwunasta kontrolka to: ScrollBar (kontrolka służąca do przewijania pól tekstowych lub przestrzeni w grupach),
 • Trzynasta w zestawie: SpinButton (czyli zestaw dwóch przycisków którymi można podbijać lub obniżać wartości w polach zdefiniowanych jako numeryczne),
 • Czternasta, kontrolka zestawu FM20 to: Image (czyli kontrolka do której można importować dowolną grafikę).
 • Ostatnia kontrolka w pow. zestawie Toolbox nie należy do FM20, a jest nią RefEdit. Pochodzi z innej biblioteki i jest dodana ze względu na wsteczną kompatybilność.

p.s.

Technet niestety się zwija i kopie tych opisów szkoleniowych można zobaczyć w grupie GL o nazwie: Formularz VBA Jeśli link Cię tam nie przeniesie, wyszukaj po nazwie i zapisz się do grupy.

Jak działają kontrolki CC1 ->

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.
:, , , ,

Leave a Reply

Ostatnio zalogowani:

Profile picture of vbatools
Profile picture of kabzinski
Profile picture of Anorak
Profile picture of Karol Stilger
Profile picture of Łukasz Kałużny
Profile picture of marcinmachalowski
Profile picture of Joanna Subik
Profile picture of programistaaccess
Profile picture of piotrpawlik
Profile picture of Emil Wasilewski
Profile picture of kicekpicek
Profile picture of coldfusion
Profile picture of Gosia Borzęcka
Profile picture of lukaszch
Profile picture of itadministracja
Profile picture of farbenia
Profile picture of rtynski
Profile picture of leszekbetlinski
Profile picture of Iv
Profile picture of Justyna Spychała