VBATools

Mam Maca i nie mogę otworzyć pliku z makrami

by on Nov.05, 2017, under Newsy

Mam Maca i nie mogę otworzyć pliku z makrami“: To pytanie przewija się przez Microsoft forum mnóstwo razy. Zdaje sobie sprawę że łatwiej jest wylać swoje żale czy po prostu zapytać niż wyszukać właściwej odpowiedzi na identycznie zadane pytanie.

“Mam Maca bo powiedzieli mi że to najlepszy sprzęt, będę wyglądał z nim cool i kumple nie będą się ze mnie śmiali że mam jakiegoś PC”. Potem parę słów typu: “Nie znam się na tym, jestem tylko użytkownikiem, uruchamiam i nie działa, jestem wkurzony #$%$!@&“.

Moja odpowiedź: Nie działa i działać nie będzie. Wersja pod jabłko na dzień dzisiejszy nie dorównuje swojemu pierwowzorowi i tylko po części udaje się na nim pracować bez przeszkód. Nic dziwnego – wersja pod Maca została wykonana stosunkowo nie dawno, w odpowiedzi na roniącą potrzebę obróbki danych biurowych i światowe trendy, które swoje upodobanie zorientowały głównie na wzornictwo Steva Jobsa. Historia powstania wersji pod Windows sięga 20 lat i wiele z jego twórców nigdy nie miało do czynienia z programowaniem wersji konkurencyjnych.

Za sprawą najnowszej wersji Visual Studio for Mac, które posiada możliwość tworzenia aplikacji w kilku językach programowania dała sposobność na przeniesienie założeń na nową platformę. Niestety programowanie nie jest czynnością oczywistą i ze względu na różnice konstrukcji i zarządzania pamięcią nie jest możliwe wykonanie takiej wersji przez proste [Ctrl+C/Ctrl+V].

Jak żyć panie prezesie?“: Otóż odpowiedzią na to pytanie jest możliwość zainstalowania na jabłku systemu wirtualnego Windows i w ramach tej przestrzeni zainstalowanie pakietu Office koniecznie w kompilacji 32bit. Dostępne pakiety z usługą 365 pozwalają na licencjonowanie 5-ciu instalacji jednocześnie na jednej platformie, a więc o ile dysponujemy taką licencją nie jest to jakiś większy problem. Praca w takiej konfiguracji co prawda wymaga dodatkowego lub nie zawłaszczonego przez inne aplikacje ramu, ale równoważy potrzeby i oczekiwania kompatybilności plików jakie otrzymujemy. Od tej chwili wszelkie różnice w budowie pliku jak i wykorzystaniu nowinek technologii obróbki danych nie będą już przeszkodą.

Ale dlaczego nie działa – to przecież proste makro? Nie działa, ponieważ obecne zainteresowanie twórców office skierowane jest w stronę wersji webowych i dodatków realizowanych w ramach rozwiązań preinstalowanych w sieci korporacyjnej, a developerkę VBA pozostawiła na naprawdę elementarnym poziomie.

Przykład: Swego czasu otrzymałem zlecenie na napisanie jakiegoś bardziej skomplikowanego kalkulatora opartego na cenniku. Trochę żmudna robota z mnóstwem warunków, których kalkulator powinien brać pod uwagę podając właściwy wynik wyceny ofertowej. Rozwiązanie skończyłem działało szybko i sprawnie. Po przesłaniu tego dodatku do zainteresowanego klienta otrzymałem podziękowania z małą uwagą “nie działa”. Po wymianie kilku grzeczności postanowiłem, że najlepiej się spotkać i zaprezentować możliwości kalkulatora, zorientować się które z wyjątków nie zostało obsłużone. Moje zdziwienie nie miało końca kiedy na spotkaniu mój zamawiający wyciąga z torby pięknego maca. Sprawa się rypła. Szybkie i proste programowanie w VBA wyjaśniło mi że poza pierwszym, a jakże pozytywnym wrażeniem sprzęt, iż ten nie jest przygotowany do takiej automatyzacji office. Kod wykładał się na prostych pętlach oraz na takich funkcjach, które w wersji pod Windows są raczej elementarne. Aby jednak tworzyć coś bardziej profesjonalnego, przecież sięgamy po kontrolki ActiveX, API, etc.. to wszystko na Mac jest na tą chwilę nieosiągalne.

Do czego w takim razie taka wersja, co nie działa? Działa. Office jest najlepszym na tą chwilę pakietem, zbiorem programów biurowych jaki został zaprezentowany i przyjęty przez tak wielką grupę na świecie. Dlatego też Microsoft zdecydował się na utworzenie takiego pakietu wpisując się w tą niszę oprogramowania Macintosh. Wiele z użytkowników nie wie co to jest kod, to znaczy słyszała i wie jak tworzy się oprogramowanie, ale w zakresie czystej świadomości, nie doświadczyli ich tworzenia. Komputery traktują czysto użytkowo lub dekoracyjnie. Korzystają z nich w większości jako narzędzie, ograniczając się do przeglądania internetu, komunikacji czy prostego dokumentowania zdarzeń. W tym przypadku pakiet office pod Mac nadaje się w zupełności. Jeszcze trochę wody upłynie zanim obydwa systemy będą mogły stanąć na tym samym miejscu podium. Ale czy o to chodzi? Tak jak Mac był postrzegany za sprzęt idealny do obróbki grafiki czy Video tak Win może być postrzegany za naczelne źródło programowania biurowego. Czas pokaże.

:, , , ,

Leave a Reply