VBATools

Eksportuj i usuń załączniki

by on May.01, 2019, under Oprogramowanie, Outlook, Płatne

Masz problem z miejscem na koncie pocztowym?, a nie chcesz kasować swoich wiadomości, ponieważ zawierają istotną dla ciebie treść. Jest rozwiązanie!

Skasuj załączniki w swoich wiadomościach, ale w taki sposób, aby zapisać je we wskazanym, lokalnym katalogu pozostawiając informacje w mailu w postaci linka do tego pliku. Kliknięcie na nim powinno otworzyć ten załącznik. Brzmi idealnie prawda. Może nie, bo lepiej nic nie ruszać, ale jak brak miejsca na koncie to co poradzić… więc ten dodatek umożliwia taki eksport i odchudzenie konta.

Brakuje do pełni szczęścia aby załączniki się nie nadpisywały opcją dodania daty. Np daty wysłania e-maila przez nadawcę. Otóż ten mechanizm posiada możliwość takiego zapisu aby pliki zapisywać nadpisując, lub tworząc hierarchiczny ich zbiór. Wybór zawsze zależy do ciebie!

Ale jak to działa?

Otwórz dana wiadomość z załącznikami i kliknij ikonę dodatku, lub w folderze konta zaznacz jedną lub xx wiadomości i wybierz opcję pod prawym klawiszem myszy lub ikonę z menu Outlooka “Eksportuj i usuń załączniki”. Pojawi się wskazanie miejsca zapisu. Aby szybciej realizować zapis dodatek wskazuje miejsce ostatniego zapisu jako obowiązujące. Jeśli katalog już nie istnieje to będziesz musiał sam(a) wskazać nowe miejsce. Dobrze jest mieć np jeden katalog np “Poczta” aby nie szukać danych po całym dysku. Następnie rozwiązanie zapyta cię czy dodać daty i… i tyle. Potwierdzeniem jest komunikat kończący działanie eksportu który widzisz na pierwszym obrazku. Jeśli będzie więcej e-maili to komunikat będzie zawierał więcej informacji.

A tak wyglądał oryginalny przykładowy mail z załącznikami przed eksportem:

Opcja prawy klawisz myszy dla zaznaczonej całej partii wiadomości w folderze:

Zapis przykładowych załączników do wskazanego katalogu z datą nadania wygląda następująco:

W wiadomościach będziesz mógł/mogła zauważyć dodatkowy tekst sugerujący usunięcie tych załączników, jakie zawarte były w oryginale wraz dodatkowym linkiem gotowym do kliknięcia. Dodatek radzi sobie tak samo z mailami formatu TXT jak z HTMLem. Format RTF nie jest obsługiwany. Dla kilku zaznaczonych wiadomości podczas zapisywania plików pojawia się pasek postępu. Po “odchudzeniu” konta, należy dać czas aby konto onlinowe (Exchange, ActiveSync lub IMAP) synchronizowało się, czym zmniejszy swoją wagę. Poniżej przykład z folderem “Raporty”, któremu usunięto wszystkie załączniki:

Aby całkowicie odchudzić plik bazy naszego Outlooka należy pamiętać aby od czasu do czasu uruchomić kompaktowanie głównego folderu konta. Chcesz sprawdzić narzędzie w działaniu oto DEMO do pobrania. Choć ograniczone czasowo i funkcjonalnie (do jednego załącznika), to wystarczy aby docenić rozwiązanie. Ja odchodziłem konto o 700MB, a jeżeli dotarłeś do końca tego opisu i nie jesteś jeszcze przekonany co do przydatności tego rozwiązania, a nadal masz ochotę oszczędzać miejsce, to polecam rozwiązanie automatycznego pakowania załączników podczas wysyłania. Nie zlikwiduje to problemu miejsca, ale doprowadzi to do bieżącego, minimalnego użycia zasobów twojego konta oraz wagi plików baz Outlooka PST/OST.


 

Dodatek zgodny z Office >= 2013 (oraz 365) dla 32 i 64bit


Zainteresowani zakupem dodatku proszeni są o kontakt i zapoznanie się z warunkami licencji.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.
:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Ostatnio zalogowani:

Profile picture of vbatools
Profile picture of Karol Stilger
Profile picture of Łukasz Kałużny
Profile picture of Anorak
Profile picture of marcinmachalowski
Profile picture of Joanna Subik
Profile picture of programistaaccess
Profile picture of piotrpawlik
Profile picture of Emil Wasilewski
Profile picture of kicekpicek
Profile picture of coldfusion
Profile picture of Gosia Borzęcka
Profile picture of lukaszch
Profile picture of itadministracja
Profile picture of farbenia
Profile picture of kabzinski
Profile picture of rtynski
Profile picture of leszekbetlinski
Profile picture of Iv
Profile picture of Justyna Spychała