VBATools

Zdjęcia do komórek arkusza

by on Aug.19, 2014, under Excel, Oprogramowanie, Płatne

Dodatek za drobne:

To proste narzędzie spełnia jeden cel: importuje zdjęcie do komórki arkusza, z zachowaniem jego wielkości i proporcji (jako opcja) również do komórek scalonych.

Proste, jeśli mamy zamiar zrobić to z jedną komórką, jeśli mamy ich więcej i dodatkowo jeśli mamy to zrobić wybiórczo, dopasować je dokładnie do rozmiaru i zgodnie z nazwami plików znajdującymi się w arkuszu to już większa praca.

Dodatek ten spełnia te oczekiwania i po kliknięciu przycisku importuj, obrazki znajdą się w arkuszu w mgnieniu oka (bez ręcznego wklejania ich do komórek).

Aby doprecyzować to co już widać na zdjęciu interfejsu, mamy 3 opcje:

  1. Mamy zaimportowane nazwy plików, jakie nas interesują, ze ścieżką lub bez (w tedy wskazujemy źródłowy katalog),
  2. Nie mamy nic ale i tak zamierzamy wszystkie zdjęcia wskazanego katalogu importować w komórki (w dół lub prawo),
  3. Wybieramy jeden plik w który chcemy zaimportować w konkretne miejsce.

W przypadku pierwszej opcji należy zaznaczyć obszar nazw i uruchomić proces. Kiedy stwierdzimy że nasz import był złym posunięciem możemy usunąć zaimportowane zdjęcia (bez względy na umieszczone już zdjęcia ręcznie), zostaną one opuszczone lub skasowane (decyzja należy od użytkownika). Jeśli operacja się udała to nazwy plików z których pobrano zdjęcie zostaną usunięte. Opcje 2 i 3 nie trzeba komentować.

W pow. rozwiązaniu osadzone zdjęcia mieszczą się dokładnie w komórce i dodanie wiersza lub kolumny przesuwa zdjęcie w danym kierunku. Filtrowanie dokładnie ukrywa obrazki wg określonej ich kategorii, partii czy grupie. Nie pozwala jednak na sortowanie.

Jeśli jednak chcecie sortować zdjęcia, te muszą być linkowane (inna technologia oparta na tworzeniu obrazów emf), a nie importowane w całości w pełnej ich jakości. Dlatego opuszczamy zaznaczenie checka “Zapisz zdjęcia w pliku” i sortowanie staje się możliwe. Poniżej pokazane jest jak zadziała na prostym przykładzie gdy  po nałożeniu filtrów jedną z kolumn sortujemy rosnąco [A-Z]:

Powiększenie granic komórki nie powiększy już zdjęcia, należy je zaimportować ponownie. W przypadku, kiedy chcemy odzyskać zdjęcia, pod postacią plików polecam, to rozwiązanie.

Dodatek posiada zapamiętanie ustawień to też dla czynności powtarzalnych wystarczy go uruchomić w Menu VBATools i wcisnąć Enter. Poniżej prezentacja w wersji prostszej.

Aby bardziej zrozumieć jak działa rozwiązanie, oglądnij ten film [YT]:

Rozszerzenie dodatku w tej wersji polega na cyklicznym pobieraniu obrazów po zadanym interwale czasowym (od 5 sek do 1h). Dodatkowo możliwość przeskoku kursora odpowiednio w prawo lub w dół od aktywnej komórki, od której zaczęto import (aby nie dopuścić do nadpisania zdjęcia). Zabieg taki pomorze archiwizować dane pobrane z kamer przemysłowych, w których to można ustawić cykliczny zapis obrazów.
Najnowsza dostępna wersja rozszerzona posiada filtrowanie po rozszerzeniu pliku, pobieranie nazw plików do arkusza oraz podgląd plików po zaznaczeniu komórki z jej nazwą (zanim go zaimportujesz do arkusza).

Jako temat pokrewny polecam również zwrócenie uwagi na dodatek służący umieszczaniu grafiki w komentarzach. Jest to równie przydatne narzędzie podczas tworzenia np: cenników.

Dodatek zgodny z Office >= 2010 (oraz 365) dla 32/64bit

Zainteresowani zakupem dodatku proszeni są o kontakt i zapoznanie się z warunkami licencji.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.
:, , , , , , , , , , ,

2 Comments for this entry

Leave a Reply