VBATools

Zapis obrazków na dysk

by on May.31, 2013, under Excel, Oprogramowanie, Płatne

Zapis_obrazow_na_dysk

Dodatek za drobne:

Następny dodatek do kolekcji, czemu nie? Celem tego narzędzia jest eksport obrazków umieszczonych w skoroszycie pod postacią plików, jako:

  • .jpg,
  • .bmp
  • .png
  • .gif

do wskazanego wcześniej katalogu. Eksport jest bardzo szybki, a obsługa dodatku sprowadzona do minimum. Czyli zapis całej grafiki z aktywnego arkusza, bądź ze wszystkich arkuszy aktywnego skoroszytu. 

Bardzo przydatne narzędzie, zwłaszcza kiedy w swoich plikach osadzamy przeróżne obrazki (lub takie otrzymujemy), a następnie chcemy je odzyskać wprost z pliku aby użyć do innych celów. Należy wiedzieć, iż każdy z pow. formatów posiada inną kompresję, to też aby uzyskać najlepszą jakość lub najlżejszą postać należy dobrać odpowiedni format końcowy.

Niestety Excel nie zapisuje nazw oryginalnych plików, to też nazwy ich zapisu mają postać “Picture x” w tym dodatku poprzedzone nazwą arkusza, z którego pochodzą. Wprowadzono jednak w wersji 2 możliwość pobrania nazw dla plików z komórek arkusza, kierując się lewym, górnym ich rogiem (ponieważ nie każde zdjęcie musi być dokładnie wpasowane rozmiarem w komórkę). W rozbudowanym interfejsie można wskazać kierunek, w której sugerowane nazwy są zapisane: (po lewej, po prawej, góra, dół lub z komórki ze zdjęciem):

A co ze zdjęciami/grafiką umieszczoną w komentarzach i czy je też da się odzyskać? Tak, w kolejnej odsłonie dodano check, który przy okazji tego procesu exportuje grafikę z notatek (W office 2019 dokonano nazwy z komentarze na notatki). Dodatkowo dodano możliwość zapamiętywania ustawień interfejsu użytkownika oraz dodano funkcjonalność pobierania nazw sugerowanych z komórki (na podobnej zasadzie jak z grafiki w arkuszu). Oto przykład zastosowania:

Uwaga. Jeśli za sugerujemy mechanizmowi zapis nazw opartych na danych w komórkach, weźmy pod uwagę fakt nadpisania plików wcześniej zapisanych tą nazwą.

Aby do tego nie dochodziło nowa wersja ma dwie dodatkowe funkcjonalności. Pierwsza to pobieranie z danych z innej komórki, oraz z obecnej (połączenie wartości z wiersza), Druga to zmiana wymiarów obrazka w komentarzu do wielkości wygodnej dla użytkownika.

Okazało się, że w niektórych przypadkach grafika umieszczana jest w grupach (np wraz z tekstem), które przeszkadzają w eksporcie, a ich nazwa nie jest określona przez użytkownika lub jest ciężka do określenia ze względu na ich rozproszenie. Zatem następna odsłona wzbogacona o 2-ie opcje:

Aktualizacja v5

Dodatek zgodny z Office >= 2010 (oraz 365) dla 32/64bit

Zainteresowani zakupem dodatku proszeni są o kontakt i zapoznanie się z warunkami licencji.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.

:, , , , , , , , , , ,

Leave a Reply