VBATools

Wysyłaj raporty cyklicznie

by on Jul.27, 2021, under Oprogramowanie, Outlook, Płatne, VB .NET

Załóżmy że zajmujemy się wysyłką raportów przygotowywanych ze zmienna treścią lub datą ich publikacji w nazwie. Aby dokonać wysyłki, musimy się pochylać nad nimi i każdorazowo przygotowywać wiadomość do analizy. Wypadałoby tą czynność zautomatyzować nieprawdaż?

Zatem scheduler systemowy, ale ten nie daje rady z plikami, które posiadają w nazwie zmienną taka jak data, zatem proponuje narzędzie w formie aplikacji Windows, które będzie realizować wysyłkę pocztą email.

Jeśli potrzebujesz więcej definicji, określasz pliki oddzielając je znakiem pałki.

Zadeklarowany plik będzie pobrany ze wskazanej lokalizacji i wysłany przez MS Outlooka do adresatów podanych w podłączonym szablonie “oft”. Szablon ten powinien posiadać również temat oraz treść. Jeśli nie będzie zawierał tych elementów temat będzie utworzony z nazwy załącznika. Po wysyłce plik będzie mógł być przeniesiony do innej lokalizacji lub skasowany. Narzędzie posiada też raporty wysyłki, a dzięki nim można też sprawdzić czy plik został już wysłany i pozostawić go w spokoju nie podejmując żadnej akcji.

Sam załącznik może być spakowany ZIPem, aby jego wielkość nie przysparzała o zawrót głowy, a sama wysyłka zostanie realizowana o zadeklarowanym czasie. Cyklicznie o wskazanej godzinie.

  1. Codziennie
  2. Co poniedziałek
  3. Co piątek
  4. W pierwszy dz. msca
  5. W ostatni dz. msca

Taki zabieg pozwoli nie przejmować się wysyłką i jeżeli plik z raportem zostanie przygotowany i osadzony w folderze, zostanie nadany automatycznie podobnie jak samo uruchomienie programu.

Aby mieć pewność, że plik(i) załapią się na wysyłkę, przygotowany jest filtr oraz możliwość generowania maila gotowego do wysłania, pomijając zadany czas realizacji.

A co jeśli nie ma daty, ale są zmienne liczby lub litery, które przeszkadzają w określeniu jednoznacznej nazwy pliku… żaden problem. Został wprowadzony system porównania znakami “?#*” zatem można złożyć nazwę ignorując kwestię daty.

Jeśli warunek spasuje do kilku plików, to te zostają wysyłane w następnej kolejności w odstępie 1 min.

Aby program nie przeszkadzał w pasku uruchomionych aplikacji można go zminimalizować do traya, gdzie obok zegarka systemowego będzie odliczał swój czas.


Oczywiście dla maksymalnego uproszenia można zdefiniować nazwę w postaci gwiazdki “*” jako uniwersalnego znaku, jakiejkolwiek treści dla nazwy pliku i wrzucać raporty do wskazanego folderu do wysłania… ale chciało by się definiować choćby różne szablony kierowane do różnych odbiorców, co zapewne będzie możliwe w nast wersjach.

Pierwsza wersja zawiera deklarację kilku plików oddzielnych pałką (w przyszłości kilku w jednej wiadomości i wg zadeklarowanego spisu). Ponadto będzie zawierać własnego klienta poczty (obecnie wysyłka jest realizowana z MS Outlooka, który przez cały czas musi pozostać włączony).

Rozwiązanie oferowane jest w modelu subskrypcyjnym rocznym!

Zainteresowani zakupem dodatku proszeni są o kontakt i zapoznanie się z warunkami licencji.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.

:, , , ,

Leave a Reply