VBATools

Przelicz odległości

by on Dec.14, 2014, under Excel, Oprogramowanie, Płatne

Przelicz_odleglosci_proDodatek za drobne:

Rozwiązanie to oblicza odległości pomiędzy dwoma adresami na podstawie Google Maps. Przez adres rozumie się jakikolwiek punt zaczepienia jakim może być: państwo+miasto, miasto+ulica, lokalna ulica+numer lokalu.

Warunkiem koniecznym jest posiadanie dostępu do internetu. W przypadku zablokowania przez Googla dostępu do odczytu wartości (co się zdarza coraz częściej), konieczne jest wykupienie subskrypcji API Googla na swoje zewnętrzne/stałe IP.  i uzyskanie klucza dostępowego.

Rozszerzone rozwiązanie posiada możliwość zastosowania wyznaczenia odległości dla wielu adresów (>2) podliczając sumy cząstkowe analizowanej trasy oraz daje możliwość skorzystania z funkcji UDF, która pobiera dane z arkusza i przekazuje je do analizy Google. Algorytm zwróci wynik najszybszej trasy (nie najkrótszej). Jeśli ci zależy na konkretnych trasach w tym przypadku należy wstawić między-adres.

Oto przykład zastosowania formuły zakresu ciągłego =odległość(B3:B7)

Oto przykład zastosowania formuły różnych 2ch komórkach =odległość2(B2;B7;PRAWDA)

Przelicz_odleglosci_pro_UDF

Dodatkowo w obu wersjach można wywołać stronę internetową domyślnej przeglądarki aby przyjrzeć się analizowanej trasie bliżej:

Przelicz_odleglosci_pro_mapa

Rozwiązanie wersji Pro, korzysta z kontrolki CC Listview.

Wersja PRO2 posiada możliwość pokazywania międzyczasów oraz przekazania łącznej wartości na arkusz. Czas ten jest przejazdem nie uwzględniającym warunki drogowo-pogodowe. Wynika on z dopuszczalnej prędkości na wyznaczonych odcinkach. Oto przykład:

Przelicz_odleglosci_pro2

Pomimo udostępnienia w wersji PRO możliwości użycia formuł obliczających trasę cząstkową w wersji PRO3 wprowadzono opcjonalny eksport tych wartości do arkusza.

Przelicz_odleglosci_pro3

Wersja PRO posiada również możliwość obsługę klucza API dla klientów Googla posiadających zmienne IP.

Przelicz_odleglosci_pro4

Aktualizacja v4.1

p.s. – Chcesz obliczyć nadkruszą trasę, nic prostszego. Oblicz iloczyn kartezjański aby pobrać wszystkie odległości pomiędzy adresami.

vbatools_koszt_60

Dodatek zgodny z Office >= 2010 (oraz 365) dla 32/64bit

Zainteresowani zakupem dodatku proszeni są o kontakt i zapoznanie się z warunkami licencji.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.
:, , , , , , , , , , , ,

6 Comments for this entry

 • Karolina

  Dzień dobry,
  interesuje mnie Państwa rozwiązanie do przeliczania odległości. Chciałabym się upewnić czy to jest to czego szukam.
  Chciałabym stworzyć taką matrycę w xls- w kolumnie pionowej baza kodów pocztowych którą mam, w kolumnie poziomej- inna lista kodów pocztowych. Na przecięciu chce aby pojawiła sie liczba km miedzy poszczególnymi kodami. Nie wiem czy jasno napisalam. JEzeli tak to prosze o informacje, czy Panstwa rozwiazanie mi w tym pomoze.
  dziekuje.
  Karolina Foltyn

  • vbatools

   Odpisuje mailem jak podołać z tematem. Z pewnością zakup dostępu do API, a potem mogę przyjąć zamówienie na kod kartezjański państwa bazy kodów, aby pobrać wyniki do przerobienia tabelą przestawną.

 • Radosław

  W kolumnie A mam kilka tysięcy adresów nazwanych “START”. Kolumna B – “STOP”. Jest to zazwyczaj kod pocztowy i miasto. Jedyne co udało mi się zrobić to hiperłącze do google maps w celu odwzorowania trasy. Jednak w kolumnie C potrzebuję wyciągnąć “najszybsze”odległości które wyniknął z linku google maps.
  Czy to narzędzie mi pomoże?

  • vbatools

   Dzięki temu dodatku można zastosować formułę w komórce C2 np =odległość2(A2;B2;PRAWDA), która pobierze ilość km na najszybszej trasie w danym dniu. Api którego używa narzędzie musi być opłacone w Googlu a nr licencji wrzuca się do interfejsu rozwiązania. Po tym zabiegu można stosować formuły na dowolnym obszarze danych w komórkach arkusza, bądź używać interfejsu jak pokazano w pow. opisie.

 • rafał

  Jaki jest w chwili obecnej koszt opłat w GOOGLE
  ????

  • vbatools

   Pow. podany jest link do serwisu Google. Nie pośredniczymy w subskrypcji API, oraz nie oferujemy jej na warunkach naszej firmy.
   Proszę się skontaktować z nimi bezpośrednio. Nasz produkt nie jest objęty subskrypcją a jedynie ilość licencji definiuje ilość instalacji na posiadanych jednostkach.

Leave a Reply

Ostatnio zalogowani:

Profile picture of vbatools
Profile picture of kabzinski
Profile picture of Anorak
Profile picture of Karol Stilger
Profile picture of Łukasz Kałużny
Profile picture of marcinmachalowski
Profile picture of Joanna Subik
Profile picture of programistaaccess
Profile picture of piotrpawlik
Profile picture of Emil Wasilewski
Profile picture of kicekpicek
Profile picture of coldfusion
Profile picture of Gosia Borzęcka
Profile picture of lukaszch
Profile picture of itadministracja
Profile picture of farbenia
Profile picture of rtynski
Profile picture of leszekbetlinski
Profile picture of Iv
Profile picture of Justyna Spychała