VBATools

Iloczyn kartezjański

by on Feb.03, 2020, under Excel, Oprogramowanie, Płatne

Dodatek którym możesz obliczyć wszystkie możliwe kombinacje liczb, liter czy całych fraz z zaznaczonego obszaru komórek. Ilość do obliczenia musi jednak zawierać się od 2 do 7 elementów, w przeciwnym razie nie będzie możliwy ich zapis do arkusza Excela.

Zastanawiał się ktoś jak ciężko jest odnaleźć kod do bankomatu potencjalnie znając wszystkie cyfry. Ilość kombinacji nie jest jednak w tym przypadku zastraszająca, dlatego w niektórych krajach wprowadzono sześciocyfrową kombinację. Dlaczego zapytacie? oto odpowiedź:

Zatem maksymalna ilość, którą można zwrócić w jednej kolumnie to 7, ponieważ daje to niecały milion kombinacji. Już wiesz dlaczego w niektórych przypadkach musisz podać min 8 znaków dla hasła?

Oto prosty przykład bazujący na literach (które można zastąpić wyrazami zawierającymi przecinek lub średnik). Praca z dodatkiem jest trywialnie prosta. Zaznaczamy ciągły obszar, a wynik będzie pokazany w nowo utworzonym arkuszu kol. “A”:

Przykład z dowolnymi frazami:

Opcja “oblicz wszystko” sprowadza się do tego, iż do puli wyników dokładane są kombinacje pomniejszone o jeden element. Czyli, jeśli zaznaczono 6 wyrazów to w wyniku mechanizm dodaje kombinacje z 5-ciu, 4-rech, 3-ch…itd, a nie kończy na jedynie kombinacji z 6-ciu.

A na liczbach… jak to będzie -> oto przykład

No dobra, ale ktoś by zarzucił – przecież to nie jest w istocie iloczyn kartezjański. Ok w takim razie dodaje możliwości tworzenia wyniku złożonego z 2ch lub 3ch, a nawet z 4ch list o dowolnej długości dostępne od v2:

Zadajmy sobie pytanie: A czy zadziała na nazwach obszarów? …a czemu nie! Wpisujesz nawy tabel (ilość rekordów w tym przypadku dowolna mniejsza niż 1M w rachunku mnożenia wszystkich pól) i viola:

Interface uwzględnia automatyczne pobieranie nazw tabel z arkusza do list wyboru obszaru, co oczywiście nie przeszkadza wybrać dowolnego obszaru komórek, ale upraszcza odręczne wpisywanie.

Nie jest to jakiś projekt NASA, bo wynik takich zestawień można bez problemów uzyskać w Tabeli przestawnej lub w PQ, no ale dodatkiem proste kliknięcie w zakresy daje oczekiwany efekt w sekundę.

vbatools_koszt_60

Dodatek zgodny z Office >= 2010 (oraz 365) dla 32/64bit

Zainteresowani zakupem dodatku proszeni są o kontakt i zapoznanie się z warunkami licencji.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.

:, , , , ,

Leave a Reply

Ostatnio zalogowani:

Profile picture of vbatools
Profile picture of kabzinski
Profile picture of Anorak
Profile picture of Karol Stilger
Profile picture of Łukasz Kałużny
Profile picture of marcinmachalowski
Profile picture of Joanna Subik
Profile picture of programistaaccess
Profile picture of piotrpawlik
Profile picture of Emil Wasilewski
Profile picture of kicekpicek
Profile picture of coldfusion
Profile picture of Gosia Borzęcka
Profile picture of lukaszch
Profile picture of itadministracja
Profile picture of farbenia
Profile picture of rtynski
Profile picture of leszekbetlinski
Profile picture of Iv
Profile picture of Justyna Spychała