VBATools

Pobieranie danych geodezyjnych

by on Jul.03, 2019, under Oprogramowanie, Płatne

Przedmiotem tego interesującego zlecenia było zbieranie informacji z plików RTF umieszczonych danym folderze.

Pliki te pochodziły z programu komputerowego (bez możliwości tworzenia w nim zmian: Geomatyki Kraków “Turbomapa”) do generowana pliku dla każdej z działek, a więc nie było możliwości zasugerować rozwiązania polegającego na budowie formularzy który ma możliwość zbierania dowodnych informacji na przygotowanym wcześniej szablonie. Oryginalny program nie posiadał możliwości generowania spisu zbiorczego, a analiza taka była przez zamawiającego priorytetowa.

Plików przygotowanych przez program jest ok 1000 szt, a więc praca ręczna nie wchodzi w grę. Zajęło by to zbyt wiele czasu a i możliwość pomyłki podczas wpisywania wzrasta wraz z ilością otwieranych plików. Zbudowano zatem dodatek do Excela (rozbudowano go jeszcze o system przyrostowy), który służy do wskazania miejsca przechowywania plików ww programu i uruchomienia mechanizmu pozyskania informacji.

Pliki RTF posiadają rozbudowaną tabelę, zawierającą informacje charakterystyczne dla danej dziedziny (numer działki, zabudowę itp..). Kod realizujący został zaprojektowany tak, aby wypełnić plik bazy Excela o konkretne dane. Tworzy on formularz i pobiera informacje do zdefiniowanych kolumn arkusza. Po zakończeniu pracy eksportuje jako opcja dodatkowa dane do pliku tekstowego celem importu do innych narzędzi analitycznych.

Dla przykładu i zachowania poufności, skopiowano jeden plik kilka razy zmieniając nazwę pliku oraz niektóre dane tabel umieszczonych w pliku RTF. Uruchomienie mechanizmu pokazuje status pracy w pasku postępu i przetwarza wszystkie pliki w folderze zapisuje dane do arkusza. Opcja dopisania nie tworzy formularza, a jedynie umieszcza wpisy kolejnych plików pod spodem już istniejących. Z pewnością inwestycja w taki, szyty na miarę program jest oczywistą oszczędnością czasu.

Zatem jeśli uważasz że twoja praca jest powtarzalna to skontaktuj się w celu zbadania możliwości zaprogramowania pewnych czynności, aby przestała być nużąca, a efekt pracy osiągany w mgnieniu oka.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.

:, , , , ,

Leave a Reply

Ostatnio zalogowani:

Profile picture of vbatools
Profile picture of kabzinski
Profile picture of Anorak
Profile picture of Karol Stilger
Profile picture of Łukasz Kałużny
Profile picture of marcinmachalowski
Profile picture of Joanna Subik
Profile picture of programistaaccess
Profile picture of piotrpawlik
Profile picture of Emil Wasilewski
Profile picture of kicekpicek
Profile picture of coldfusion
Profile picture of Gosia Borzęcka
Profile picture of lukaszch
Profile picture of itadministracja
Profile picture of farbenia
Profile picture of rtynski
Profile picture of leszekbetlinski
Profile picture of Iv
Profile picture of Justyna Spychała