VBATools

Pobieranie danych geodezyjnych

by on Jul.03, 2019, under Oprogramowanie, Płatne

Przedmiotem tego interesującego zlecenia było zbieranie informacji z plików RTF umieszczonych danym folderze.

Pliki te pochodziły z programu komputerowego (bez możliwości tworzenia w nim zmian: Geomatyki Kraków “Turbomapa”) do generowana pliku dla każdej z działek, a więc nie było możliwości zasugerować rozwiązania polegającego na budowie formularzy który ma możliwość zbierania dowodnych informacji na przygotowanym wcześniej szablonie. Oryginalny program nie posiadał możliwości generowania spisu zbiorczego, a analiza taka była przez zamawiającego priorytetowa.

Plików przygotowanych przez program jest ok 1000 szt, a więc praca ręczna nie wchodzi w grę. Zajęło by to zbyt wiele czasu a i możliwość pomyłki podczas wpisywania wzrasta wraz z ilością otwieranych plików. Zbudowano zatem dodatek do Excela (rozbudowano go jeszcze o system przyrostowy), który służy do wskazania miejsca przechowywania plików ww programu i uruchomienia mechanizmu pozyskania informacji.

Pliki RTF posiadają rozbudowaną tabelę, zawierającą informacje charakterystyczne dla danej dziedziny (numer działki, zabudowę itp..). Kod realizujący został zaprojektowany tak, aby wypełnić plik bazy Excela o konkretne dane. Tworzy on formularz i pobiera informacje do zdefiniowanych kolumn arkusza. Po zakończeniu pracy eksportuje jako opcja dodatkowa dane do pliku tekstowego celem importu do innych narzędzi analitycznych.

Dla przykładu i zachowania poufności, skopiowano jeden plik kilka razy zmieniając nazwę pliku oraz niektóre dane tabel umieszczonych w pliku RTF. Uruchomienie mechanizmu pokazuje status pracy w pasku postępu i przetwarza wszystkie pliki w folderze zapisuje dane do arkusza. Opcja dopisania nie tworzy formularza, a jedynie umieszcza wpisy kolejnych plików pod spodem już istniejących. Z pewnością inwestycja w taki, szyty na miarę program jest oczywistą oszczędnością czasu.

Zatem jeśli uważasz że twoja praca jest powtarzalna to skontaktuj się w celu zbadania możliwości zaprogramowania pewnych czynności, aby przestała być nużąca, a efekt pracy osiągany w mgnieniu oka.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.

:, , , , ,

Leave a Reply