VBATools

Liczenie czasu

by on Jun.05, 2013, under Excel, Oprogramowanie, Płatne

Dodatek za drobne:Liczenie_czasu

Nie lada problem mają osoby, które muszą oszacować czas realizacji przedsięwzięć mając do dyspozycji czas zapisany jako tekst. Poprawny zapis jaki czyta Excel też nie jest idealny, ponieważ jedyną formą informacji jest format HHH:MM:SS. W przypadku kiedy chcemy obliczyć ilość dni którego wynikiem jest suma czasów lub też łączna ilość minut (bez godzin) sprawa zaczyna się lekko komplikować. Dodatek ten oblicza sumę czasu podczas pokazania interfejsu dodatku jak i po zaznaczeniu dowolnego obszaru w czasie kiedy jest wyświetlony interfejs.

Jest to przydatne narzędzie dla zarządzających zmianami czy rozliczających pracowników wedle zmiennego czasu ich pracy licząc nie tylko poprawnie zapisany czas, ale i tekst, który jest zapisem zgodnym z normą jego zapisu (co pokazano na rys 1).

Liczenie_czasu_2Dodatkowo wprowadzono do dodatku “Liczenie czasu” formuły UDF, dzięki którym można dla dowolnego zakresu (komórki czy zakresu komórek) obliczyć w komórkach Excela ilość sekund, minut, godzin i dni z opcją zaokrąglenia wyniku.

Dzięki temu, bez wyświetlania interfejsu, można określając stawkę np. minutową pomnożyć  ją przez ilość czasu. Da to dokładny lub zaokrąglony wynik finansowy.

Liczenie_czasu_2_licz_mFormuły UDF działają tylko gdy dodatek jest zainstalowany. W przypadku przekazywania pliku z wyliczeniem osobom trzecim wartości tych formuł powinny zostać zastąpione na wartości (opcja wklejania specjalnego).

Inny przykład zastosowania dodatku znajduje się w tym artykule.

Liczenie_czasu_3W wersji trzeciej została dodana funkcja UDF zwracająca słowo w którym obliczenia wartości poprzedzają skrót oznaczający dzień, godziny, minuty i sekundy. Teraz można obliczenia wykonane na bazie różnicy dat z czasem doprowadzić do zapisu np: Xd XXh:XXmXXs co ładnie się prezentuje na formularzach informacyjnych czas wykonania danej czynności.

Ostatnia wersja to 3 wykonana 2016-05-20

Dodatek zgodny z Office >= 2010 (oraz 365) dla 32/64bit

Zainteresowani zakupem dodatku proszeni są o kontakt i zapoznanie się z warunkami licencji.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.

:, , , , , , , , , , ,

Leave a Reply