VBATools

Zamieniarka tekstu w plikach tekstowych

by on Apr.04, 2017, under Excel, Oprogramowanie, Płatne

Dodatek za drobne:

Dodatek “Zamieniarka tekstu” to narzędzie przydatne w przypadku, kiedy musimy zamienić dane w plikach, które ciężko importować do Excela. Takimi plikami są np treści HTML, XML, TXT, nie oddzielone znakiem podziału, a jeśli już, to wykorzystanie standardowej zamiany tekstu [Ctrl+H] lub użycie formuł jest dość uciążliwe i przede wszystkim czasochłonne a czasami wręcz niewykonalne.

Dodatek ten bazując na danych z zaznaczonego zakresu arkusza, które będą podstawą do zamiany tekstu, podstawia wyszukany tekst pobierając je z pierwszej kolumny i zamienia go na ten, który został wyznaczony literą zakresu reprezentujący wyznaczoną kolumną.

Wydaje się to bardzo proste i takie jest w działaniu.

Dla przykładu można to zobrazować takim obrazkiem, w którym tematem była zamiana danych przez dodanie terrytu (oznaczania województwa i gminy) do bazy powiatów w pliku htmlowym, który następnie tworzył podstawę analizy wizualnej w systemie BI (mamy w Polsce 10 par identycznie brzmiących powiatów a trzeba je rozróżnić).

Brzmi groźnie, ale pobranie danych z linijki i zamiana na inny tekst (w tym przypadku złączony tekst) to jedno kliknięcie przycisku w interfejsie i plik, który ważył 2MB (czyli ok 2,5 tyś linii) został zmodyfikowany w mgnieniu oka. Ręczna zmiana całkowicie odpada.

Jest to więc następny z modułów przydatnych narzędzi Excela.

Następna wersja to szybsza praca z interfejsem jeśli realizujemy zamianę cyklicznie na pliku o stałej nazwie. Daje ona możliwość zapamiętania ścieżki i nazwy pliku (o ile plik istnieje przy ponownym uruchomieniu) jak i możliwość zapisania pliku w innej lokalizacji niż plik źródłowy. Dodatkowo zgodnie z opcją interfejsu można oczekiwać otworzenia pliku wynikowego zaraz po przerobieniu systemowym Notatnikiem celem weryfikacji.

Wersja PRO, sprawdza czy w plik jest zapisany w standardzie UTF-8 i informuje użytkownika aby zmienił kodowanie zapisując plik w wersji ANSI, ponieważ eksport z Excela po zapisie pliku będzie skutkowało krzakami.

Dodatek zgodny z Office >= 2010 (oraz 365) dla 32/64bit

Zainteresowani zakupem dodatku proszeni są o kontakt i zapoznanie się z warunkami licencji.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.
:, , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply