VBATools

Zamieniarka tekstu w plikach tekstowych

by on Apr.04, 2017, under Excel, Oprogramowanie, Płatne

Dodatek za drobne:

Dodatek “Zamieniarka tekstu” to narzędzie przydatne w przypadku, kiedy musimy zamienić dane w plikach, które ciężko importować do Excela. Takimi plikami są np treści HTML, XML, TXT, nie oddzielone znakiem podziału, a jeśli już, to wykorzystanie standardowej zamiany tekstu [Ctrl+H] lub użycie formuł jest dość uciążliwe i przede wszystkim czasochłonne a czasami wręcz niewykonalne.

Dodatek ten bazując na danych z zaznaczonego zakresu arkusza, które będą podstawą do zamiany tekstu, podstawia wyszukany tekst pobierając je z pierwszej kolumny i zamienia go na ten, który został wyznaczony literą zakresu reprezentujący wyznaczoną kolumną.

Wydaje się to bardzo proste i takie jest w działaniu.

Dla przykładu można to zobrazować takim obrazkiem, w którym tematem była zamiana danych przez dodanie terrytu (oznaczania województwa i gminy) do bazy powiatów w pliku htmlowym, który następnie tworzył podstawę analizy wizualnej w systemie BI (mamy w Polsce 10 par identycznie brzmiących powiatów a trzeba je rozróżnić).

Brzmi groźnie, ale pobranie danych z linijki i zamiana na inny tekst (w tym przypadku złączony tekst) to jedno kliknięcie przycisku w interfejsie i plik, który ważył 2MB (czyli ok 2,5 tyś linii) został zmodyfikowany w mgnieniu oka. Ręczna zmiana całkowicie odpada.

Jest to więc następny z modułów przydatnych narzędzi Excela.

Następna wersja to szybsza praca z interfejsem jeśli realizujemy zamianę cyklicznie na pliku o stałej nazwie. Daje ona możliwość zapamiętania ścieżki i nazwy pliku (o ile plik istnieje przy ponownym uruchomieniu) jak i możliwość zapisania pliku w innej lokalizacji niż plik źródłowy. Dodatkowo zgodnie z opcją interfejsu można oczekiwać otworzenia pliku wynikowego zaraz po przerobieniu systemowym Notatnikiem celem weryfikacji.

Wersja PRO, sprawdza czy w plik jest zapisany w standardzie UTF-8 i informuje użytkownika aby zmienił kodowanie zapisując plik w wersji ANSI, ponieważ eksport z Excela po zapisie pliku będzie skutkowało krzakami.

vbatools_koszt_60

Dodatek zgodny z Office >= 2010 (oraz 365) dla 32/64bit

Zainteresowani zakupem dodatku proszeni są o kontakt i zapoznanie się z warunkami licencji.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.
:, , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Ostatnio zalogowani:

Profile picture of vbatools
Profile picture of kabzinski
Profile picture of Anorak
Profile picture of Karol Stilger
Profile picture of Łukasz Kałużny
Profile picture of marcinmachalowski
Profile picture of Joanna Subik
Profile picture of programistaaccess
Profile picture of piotrpawlik
Profile picture of Emil Wasilewski
Profile picture of kicekpicek
Profile picture of coldfusion
Profile picture of Gosia Borzęcka
Profile picture of lukaszch
Profile picture of itadministracja
Profile picture of farbenia
Profile picture of rtynski
Profile picture of leszekbetlinski
Profile picture of Iv
Profile picture of Justyna Spychała