VBATools

Wysyłanie danych do ORACLE

by on Mar.07, 2014, under Excel, Oprogramowanie, Płatne

Wysylanie_danych_do_ORA_1Dodatek do Excela służący do wysyłania danych z arkusza Excela do baz danych firmy Oracle

Dzięki niemu po zaznaczeniu obszaru arkusza użytkownik może wysłać dane na serwer do istniejącej lub nowo utworzonej tabeli.

Mechanizm kilka opcji realizujących ten cel:

  • Eksport danych, gdy dane posiadają nagłówki i analogicznie nagłówki te posiadają tą samą nazwę jak nazwy kolumn bazy danych,
  • Respektowanie filtrów arkusza (zignorowanie eksportu gdy wiersz w zadeklarowanym obszarze są ukryte),
  • Sprawdzenie czy w obrębie rekordów bazy nie objętych kluczem głównym znajdują się duplikaty i zignorowanie ich podczas eksportu.

Ta ostatnie opcja jest bardziej czasochłonna, jednakże w przypadku braku możliwości sprawdzenia działanie jej zdaje identyczny efekt jak budowanie bazy przyrostowo (tylko nowe rekordy). Dodatkowo, kasowanie danych z tabeli oraz kasowanie samej tabeli.

Wysylanie_danych_do_ORA_4Z pierwszego ekranu wynika że można tworzyć tabelę, co której będą eksportowane dane. Aby jednak to wykonać, należy określić typy dla kolumn tabeli. Po zaznaczeniu obszaru do eksportu dane te przekazane są do interfejsu definiowania (w zależności od tego czy tabela ma nagłówki czy ich nie ma Nazwy kolumn również można ręcznie ustawić).

Wysylanie_danych_do_ORA_2Mechanizm umieszczony w drugiej zakładce interfejsu pozwala na pobranie do nowo utworzonego arkusza nazw zaznaczonych nazw kolumn. Taki mechanizm pozwala odwołać się potem do tych nazw podczas wysyłania danych na serwer.

Zapytanie do bazy jest tak skonstruowane oby automatycznie po odszukaniu viewsa przekazało nazwy kolumn, a jeśli szukaną jest tabela zapisana na serwerze, to zwraca dodatkowo typy kolumn oraz długość znaków zarezerwowanych na pole.

Wysylanie_danych_do_ORA_5Narzędzie zaznacza wszystkie nazwy, a ich kolejność jest identyczna jak w bazie. Dodatkowo o ile dojdzie do pobrania nazw tabela zostanie zapamiętana na liście.

Trzecia zakładka dodatku posiada dane konfiguracyjne połączenia z bazą, wraz z testem połączenia. Dodatkowo mechanizm posiada dwie metody pozyskania danych (ODBC i ADODB).

Wysylanie_danych_do_ORA_3Opcje zakładek interfejsu są przez dodatek zapamiętane. Aby usunąć wrażliwe dane, w trzeciej zakładce interfejsu umieszczony jest przycisk usuwający ustawienia.

vbatools_koszt_180

Zachęcam również do testów dodatku: Pobieranie danych z ORACLE

Najmniejsza ilość zamawianych licencji = 10 szt

Dodatek zgodny z Office >= 2010 (oraz 365) dla 32/64bit

Zainteresowani zakupem dodatku proszeni są o kontakt i zapoznanie się z warunkami licencji.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.
:, , , , , , , , ,

Leave a Reply