VBATools

Usuwanie wierszy / komórek

by on Jun.04, 2013, under Excel, Oprogramowanie, Płatne


Usuwanie_wierszy_1,3aDodatek za drobne:

Ten drobny dodatek, w efektywny sposób usuwa z raportów lub tabel puste wiersze, bądź wpisany w interfejsie ciąg znaków odpowiadający zawartości komórki. Dodatkowo jest możliwość usunięcia wierszy które zawierają wartość liczbową lub jest ona mniejsza lub większa niż podana. Opcjonalnie zamiast zaznaczonego obszaru komórek można zastosować cały arkusz.

Usuwanie_wierszy_1,3b

Dodatkowo, aby powiększyć możliwości narzędzia rozszerzono możliwości dodatku o kasowanie komórek w zaznaczonym obszarze (lub na całym obszarze arkusza) z przesunięciem treści (wg wskazania: w lewo lub w górę). W ostatniej odsłonie wprowadzono rozpoznanie wielkości liter w przypadku wyszukiwania tekstu do usunięcia.

Usuwanie_wierszy_1,3c

W ostatniej odsłonie dodatku wprowadzono modyfikacje pozwalające na wpisanie kilku słów #2 (oddzielonych pałką), gdzie każde z nich będzie rozpatrywane oddzielnie.

To iż jest to mechanizm usuwający dane z arkusza, zaleca się więc ZAWSZE wykonanie kopii pliku. W większości sytuacji w języku VBA nie stosuje się przechowywania danych do cofnięcia operacji.

A co w przypadku naprawdę dużych obszarów? Niestety Excel pozwala na umieszczenie 1M danych w kolumnie, ale z ich obróbką już nie jest tak prosto. Odświeżono zatem wersję umożliwiając odfiltrowanie i pomniejszenie danych o zawierające słowa na obszarze jednej, zaznaczonej kolumny. Wynik wyświetlany jest w osobnym arkuszu.

Narzędzie również dobrze się sprawdza dla usunięcia danych sum częściowych na zaznaczonym obszarze. Przykładowe działanie pokazuje poniżej załączony film na you tube:

Ostatnia wersja to 1,4

Dodatek zgodny z Office >= 2010 (oraz 365) dla 32/64bit

Zainteresowani zakupem dodatku proszeni są o kontakt i zapoznanie się z warunkami licencji.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.

:, , , , , , , , , ,

2 Comments for this entry

  • Wormsek

    Szybkie pytanko z ciekawości. Gdzie ukryłeś opcję do przełączenia, czy usunąc cały wiersz czy tylko komórkę? W ostatnim CB?

  • vbatools

    W wersji 1,1 jest ostatnia opcja przesunięcia podczas usuwania. Dotyczyć ona może tylko zastosowania na komórkach. Generalnie menu aktywne dla tej opcji jak i dla całego arkusza (zmiana wyświetlonego tekstu).

Leave a Reply