VBATools

Podświetlanie wierszy i kolumn

by on Oct.12, 2020, under Excel, Freeware, Oprogramowanie, Płatne

Dodatek do zaznaczania wskazanych, wyszukanych lub zaznaczonych selektywnie obszarów (całych wierszy, całych kolumn lub obu na raz). Po wyłączeniu opcji zaznaczenia dodatek daje możliwość wymazania zaznaczenia przyciskiem z menu. Zaznaczenie kolejnego obszaru bez przytrzymania klawisze Ctrl poprzednie zaznaczenie zostaje usunięte.

Działa trywialnie prosto. Klikamy w przycisk w menu, który zapamiętuje swój stan i można od tej pory wskazując na komórkę zaznaczać całe wiersze/kolumny. Jak nam się już znudzi wyłączamy i tyle.

W najnowszej wersji wprowadzono zmianę koloru na wypełnienie deseniem, co nie konfliktuje z kolorami użytymi przez użytkownika w arkuszu.

W wersji v2 i dodatkowy przycisk menu, umożliwiający wskazanie koloru podświetlenia na palecie kolorów.

Kolor będzie zapamiętany w aplikacji, a ponowne wywołanie palety wskazuje jaki to kolor.

Rozwiązanie nadaje się również do przeszukiwania zawartości arkusza konkretnym tekstem, nie tylko za przyciśnięciem na wskazaną komórkę myszą:

Pokrewnymi rozwiązaniami są: Zaznacz tekst lub wartości, którymi można zaznaczyć konkretne dane, oraz Zaznacz z pominięciem czyli możliwość zaznaczenia kolejne wiersze uwzględniając konkretny skok.


*DLA OSÓB FIZYCZNYCH PRODUKT JEST CAŁKOWICIE DARMOWY

Opłata 5 dych/user dla firm w systemie subskrypcyjnym, rocznym.

Instalacja:

1. Pobieramy plik z onedrv v4
2. Rozpakowujemy na dysku w swoim profilu
3. Pobieramy klucz z pliku setup.exe i dodajemy go wg instrukcji zawartej w pliku Instalacja_certyfikatu* (podpis nie jest kwalifikowany także dodanie go jest konieczne) ew UAC
4. Uruchamiamy plik Setup.exe na wyłączonym Excelu, co powinno utworzyć nową grupę przycisków w Menu\VBATools.


Ten dodatek COM jest darmowy przeznaczony dla systemu Win 7/11 oraz Office 2013/21 w tym 365 (32/64bit) – Deinstalacja prowadzona z Panelu sterowania lub w opcjach aplikacji MS Excel.

Zainteresowani zakupem dodatku proszeni są o kontakt i zapoznanie się z warunkami licencji.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.

:, , , , ,

4 Comments for this entry

 • Rafał B.

  Cześć, wydaje się, że tym celu można także w locie generować formatowanie warunkowe z najwyższym priorytetem- wówczas odchodzi nam konieczność zapamiętywania wypełnień komórek. Pozdrawiam!

  • vbatools

   Dzięki za spostrzeżenie. Formatowanie warunkowe, nie będzie ono reagować na postawienie kursora/zaznaczenie komórki. Poza tym formatowanie warunkowe działa na konkretnym obszarze, a monitorowanie każdej z zakresu miniona wierszy i 256tyś kolumn raczej nie było by wydajne lub pachnie przeciążeniem. Niemniej jednak cel jest inny niż tylko podświetlenie komórkę – musi to działać z tym konkretnym obszarem, w który user to zaznaczył.

 • Rafał B.

  Nie zrozumieliśmy się: przez “generowanie w locie” rozumiem programowe zmienianie formatowania warunkowego- obejmowałoby tylko wiersze i kolumny poddane monitorowaniu i każdorazowo zmieniany byłby adres formatowania pod zdarzeniem _SelectionChange (w formatowaniu warunkowym ustawiany każdorazowo “na sztywno”). Oczywiście można umieścić jako dodatek w skoroszycie makr osobistych, żeby obejmowało również pliki xlsx, jeśli to potrzebne. Monitorowanie całego arkusza zmęczyłoby zapewne niejeden komputer 🙂 PS w ostatniej wersji VBATools zaczęło mi działać dodawanie własnych linków (wcześniej nie śmigało, a temat na wiadomym forum jest zablokowany).

Leave a Reply