VBATools

Podświetlanie wierszy i kolumn

by on Oct.12, 2020, under Excel, Freeware, Oprogramowanie

Kolega mnie poprosił, a kolegom się nie odmawia, zatem skoro już napisałem, a to jak mi się wydaje rozwiązanie użyteczności wątpliwej, to bardzo proszę. Jest gratis dla każdego zainteresowanego.

Dodatek do zaznaczania wskazanych obszarów (całych wierszy, całych kolumn lub obu na raz) na kolor żółty, a po wskazaniu nast. obszaru automatycznie skasowania poprzednio zaznaczonego. Po wyłączeniu opcji zaznaczenia dodatek daje możliwość wymazania pozostałości zaznaczenia trzecim przyciskiem menu.

Działa trywialnie prosto. Klikamy w przycisk w menu, który zapamiętuje swój stan i można od tej pory wskazując na komórkę zaznaczać całe wiersze/kolumny. Jak nam się już znudzi wyłączamy i tyle.

Minus tego rozwiązania jest taki, że kasuje on przy tym istniejące wypełnienia komórek, zatem trzeba je stosować roztropnie.

Można by rozszerzyć mechanizm o zapamiętywanie wypełnień sprzed zaznaczenia i potem je podmieniać, ale zabawy jest przy tym trochę więcej, zatem to wszystko co ten dodatek dziś potrafi.

Aktualizacja do v2 i dodatkowy przycisk menu, umożliwiający wskazanie koloru podświetlenia na palecie kolorów.

Kolor będzie zapamiętany w aplikacji, a ponowne wywołanie palety wskazuje jaki to kolor.

Dodatek COM jest przeznaczony dla systemu Win 7/8/10 oraz Office 2013/19 w tym 365 (32/64bit) – De instalacja prowadzona z Panelu sterowania lub w opcjach aplikacji.


Pokrewnymi rozwiązaniami są: Zaznacz tekst lub wartości, którymi można zaznaczyć konkretne dane, oraz Zaznacz z pominięciem czyli możliwość zaznaczenia kolejne wiersze uwzględniając konkretny skok.


Instalacja:

1. Pobieramy plik z onedrv v2
2. Rozpakowujemy na dysku w swoim profilu
3. Pobieramy klucz z pliku setup.exe i dodajemy go wg instrukcji zawartej w pliku Instalacja_certyfikatu* (podpis nie jest kwalifikowany także dodanie go jest konieczne) ew UAC
4. Uruchamiamy plik Setup.exe na wyłączonym Excelu, co powinno utworzyć nową grupę przycisków w Menu\VBATools.

:, , , , ,

4 Comments for this entry

 • Rafał B.

  Cześć, wydaje się, że tym celu można także w locie generować formatowanie warunkowe z najwyższym priorytetem- wówczas odchodzi nam konieczność zapamiętywania wypełnień komórek. Pozdrawiam!

  • vbatools

   Dzięki za spostrzeżenie. Formatowanie warunkowe, nie będzie ono reagować na postawienie kursora/zaznaczenie komórki. Poza tym formatowanie warunkowe działa na konkretnym obszarze, a monitorowanie każdej z zakresu miniona wierszy i 256tyś kolumn raczej nie było by wydajne lub pachnie przeciążeniem. Niemniej jednak cel jest inny niż tylko podświetlenie komórkę – musi to działać z tym konkretnym obszarem, w który user to zaznaczył.

 • Rafał B.

  Nie zrozumieliśmy się: przez “generowanie w locie” rozumiem programowe zmienianie formatowania warunkowego- obejmowałoby tylko wiersze i kolumny poddane monitorowaniu i każdorazowo zmieniany byłby adres formatowania pod zdarzeniem _SelectionChange (w formatowaniu warunkowym ustawiany każdorazowo “na sztywno”). Oczywiście można umieścić jako dodatek w skoroszycie makr osobistych, żeby obejmowało również pliki xlsx, jeśli to potrzebne. Monitorowanie całego arkusza zmęczyłoby zapewne niejeden komputer 🙂 PS w ostatniej wersji VBATools zaczęło mi działać dodawanie własnych linków (wcześniej nie śmigało, a temat na wiadomym forum jest zablokowany).

Leave a Reply

Ostatnio zalogowani:

Profile picture of vbatools
Profile picture of Anorak
Profile picture of marcinmachalowski
Profile picture of Joanna Subik
Profile picture of Karol Stilger
Profile picture of programistaaccess
Profile picture of piotrpawlik
Profile picture of Emil Wasilewski
Profile picture of kicekpicek
Profile picture of coldfusion
Profile picture of Gosia Borzęcka
Profile picture of lukaszch
Profile picture of itadministracja
Profile picture of farbenia
Profile picture of Łukasz Kałużny
Profile picture of kabzinski
Profile picture of rtynski
Profile picture of leszekbetlinski
Profile picture of Iv
Profile picture of Justyna Spychała