VBATools

Podpisywanie kluczem cyfrowym w office 2016

by on May.20, 2017, under Excel, Porady

Zastosowanie certyfikatów w VBA daje projektantowi pewność, iż nikt niepowołany nie naniósł zmian w kodzie, to też stosowanie prywatnego klucza jest czynnością porządną w przypadku realizacji zleceń oraz opracowania rozwiązań wew korporacyjnych. Jeśli tak by się stało, projekt usunie klucz, którego właścicielem nie jest osoba edytująca kod.

Prywatny podpis cyfrowy, nie jest możliwy do przeniesienia, tak aby można było nim ponownie podpisywać. Jest on przypisany do danej maszyny.

W wersji 2016 Microsoft zdecydował się trochę utrudnić sprawę podpisywania projektów VBA, niż miało to miejsce w poprzednich wersjach.

 

Aby podpisać projekt kluczem prywatnym, należy wpierw odszukać program do podpisów, który w wersji (365 zmienił swoje położenie) i znajduje się w: C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\root\Office16\SELFCERT.EXE (nie jest on wyszukiwany przez filtr eksploratora plików).

 

Po jego uruchomieniu określamy oryginalną nazwę i tworzymy klucz. Jest on dostępny do podpisu, choć nie znajduje się on w naszym repozytorium Autoryzowanych wydawców, ale dodanie go jest drobnostką jaką pokazuje w następującym widoku:

Jego ważność określona jest na 10 lat (w przeciwieństwie do publicznych, które są płatne i mają ważność 1 rok), co prawdopodobnie, większości programistów ucieszy, gotowe służyć tak samo długo, jak maszyna na której jest pisany kod.

Zmiana jaka spotyka nas w nowej wersji, to brak możliwości zastosowania podpisu w projektach, co skutkuje komunikatem uniemożliwiającym zastosowanie tego klucza.

W tym przypadku należy choć raz ustawić uruchamianie Excela w trybie administratora i zastosować wygenerowany podpis w projekcie:

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.

 

:, ,

Leave a Reply