VBATools

Licz kolory

by on Oct.27, 2020, under Excel, Oprogramowanie, Płatne

Ten dodatek liczy kolory, czyli ilość występowania konkretnego koloru wypełnienia komórki, sumę wartości w konkretnych kolorach jak i sumaryczną ilość wszystkich kolorów w zaznaczonym obszarze.

Posiada interfejs zliczający te informacje jak i formuły do obliczania danych w komórkach.

W interfejsie pokazuje kolejne rekordy którego wyraz KOLOR jest w identycznej barwie jak liczony w obszarze. Powyżej posiada sumy obliczonych kolumn.

Do tej pory nie było to możliwe w Excelu. Można było użyć kolumn pomocniczych, filtrów do ich określenia, a następnie przy pomocy istniejących formuł wykonać podsumowanie pomocniczych kolumn.

Teraz w prosty sposób można to zrobić tym dodatkiem, a po zamianie na wartości obliczonych przez jego formuły, np udostępnić lub uposażyć w dodatkowe licencje naszych odbiorców treści aby oni również mieli możliwość ich stosowania.

Pokazany pow. interface pokazuje przykład w oknie, ale jak to się liczy formułami:

Na pow grafice umieszczone zostały treści formuł pod ich obliczeniami. Sprawdź jak to działa, a przekonasz się że to bardzo proste.

W obecnej wersji mamy do dyspozycji 3 formuły (trzecia dodana i pokazana w ekranie poniżej).

  • Sumującą ilość konkretnego koloru =kolor_ile(D2:D7;D3)
  • Sumującą ilość konkretnego koloru o tekście =kolor_ile(D2:D7;D3;”tekst”)
  • Sumującą wartości konkretnego koloru =kolor_suma(D2:D7;D3)
  • Sumującą ilość wszystkich kolorów w obszarze (z możliwością pominięcia koloru białego 0/1) =kolor_ilosc_wszystkich(D2:D7;1)

Oto przykład zastosowania pow. formuł:

Dodatek uwzględnia ukryte wiersze, czyli uwzględnia ograniczenie przez filtrowanie tabeli danych jak i auto-filtru oraz od v2 kolory w formatowaniu warunkowym.

UWAGA – od pewnego czasu przestały działać funkcje na formatowaniu warunkowym. Sprawa usunięcia usterki w toku. Dodatek działa bez przeszkód na komórkach z normalnym wypełnieniem kolorem.


Do tego w opisanego dodatku dodano drugi moduł umożliwiający numerowanie kolorów.

Po zaznaczeniu dowolnego obszaru komórek, najlepiej jedno-kolumnowego (w tym przypadku A1:A17) a mechanizm sprawdzi różnice w kolorach i przypisze im kolejny numer wstawiając wartość w komórce.

Zaznaczasz, klikasz w ikonę menu dodatku i gotowe.

Prościej być nie może prawda?


Następny moduł, trzeci, posiada możliwość zaznaczenia duplikatów kolorami. Sa one generowane na podstawie bazy 64 kolorów.

Dodatek sprawdza treść komórki w zaznaczonym zakresie i przyporządkowuje do niego kolor, stosuje go gdy napotka identyczną treść. Można komórki taki malarzem formatów pociągnąć na szerszy obszar kolumn które np można wykorzystać do sortowania czy filtrowania.


Moduł czwarty, to możliwość sortowania całych wierszy względem zaznaczonego obszaru komórek po barwie ich koloru. Czyli zaznaczamy zakres i jednym kliknięciem całość mamy w mig posortowaną:

Nie na znaczenia czy tekst okala zaznaczoną przestrzeń, czy też zawiera tekst.

Sortowanie będzie zrealizowane bez przeszkód ->


Jeśli dodatek ci się podoba – zapraszam do złożenia zamówienia.

Dodatek zgodny z Office >= 2010 (oraz 365) dla 32/64bit

Zainteresowani zakupem dodatku proszeni są o kontakt i zapoznanie się z warunkami licencji.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.

:, , , , , ,

Leave a Reply