VBATools

Licencja studencka, a zarobkowanie

by on Feb.13, 2023, under Newsy

Co jakiś czas przewija się pytanie na forach “czy świadczenie usług, korzystając z pakietu Office, będąc nie związany umową o pracę jest zgodne z licencją MS”. Otóż tak.

Każda osoba, która posiada Pakiet Office dla swoich indywidualnych potrzeb, nie będąc pracownikiem zleceniodawcy może świadczyć usługi na rzecz podmiotu. Instytucja kupując gotowy produkt może nie mieć wiedzy na temat: z jakiego źródła pochodzi narzędzie oraz jakiej licencji używa wykonawca. Nie jest to bowiem istotne. Interesuje ją produkt końcowy.

Fakt iż sama jako firma powinna swoim pracownikom zapewnić narzędzia do pracy i tylko w takim przypadku powinna kupować Licencje firmowe. Z jednaj strony to oczywiste, a z drugiej dające więcej możliwości, ponieważ licencje dla firm dają więcej możliwości. Z drugiej jednak, kupując na zewnątrz usługę np napisania artykułu, wykonania szablonu, opracowania kalkulacji w skoroszycie czy otrzymanie prezentacji nie musi się troszczyć o to co używa ich dostawca.

Ważne, czy produkt nie odbiega od standardu przedsiębiorstwa (czyli, czy nie został utworzony w para Office typu: Libre, Open czy Google) jeśli zależy mu na tym aby jakość rozwiązania była w 100% kompatybilna z zasobami i oczekiwaniami.

W momencie kiedy student rejestruje firmę i otrzymuje NIP traktowany jest od tego momentu inaczej, czym może wzbudzić swoją obecnością w rejestrze firmę BSA odpowiedzialną za kontrolę licencji i sam po przekształceniu powinien posiadać licencję dla firm. Taka sama zasada obowiązuje licencji Home, Personal, Family czy Basic, które są dedykowane osobom fizycznym

Dzięki usłudze subskrypcyjnej MS może od przeszło 2ch lat kupować dostęp do pakietu 365 w różnych planach z różnymi możliwościami, opłacając go miesięcznie, a w dowolnym momencie z niego zrezygnować. Ponownie zawiązać nową umowę, lepszą bądź uboższą programowo lub po prostu zaprzestać na dowolny okres. Koszt takiej opłaty to kilkadziesiąt złotych zatem kwestia kupowania drogiego oprogramowania już minęła.


(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.

:, , , , , , , ,

Leave a Reply