Łączenie arkuszy
by vbatools on Jul.16, 2013, under Excel, Oprogramowanie, Płatne
Dodatek za drobne:
Oto dodatek agregujący dane arkuszy w otwartym skoroszycie.
Użytkownik ma możliwość dodania danych z zaznaczonych arkuszy do wybranego arkusza, jak i wygenerowanie nowego, zbiorczego arkusza. Dodatkowo może usunąć je automatycznie po wykonaniu agregowania.
Scalenie danych może być wykonane wierszami (dane jeden pod drugim) jak i po zaznaczeniu opcji, kolumnami. W tym drugim przypadku należy wziąć pod uwagę że choć w wersji 2007/13 kolumn jest o wiele więcej niż w poprzednich wersjach, to jest to liczba skończona równa 16384.
Aby urozmaicić możliwości dodatku po prawej stronie interfejsu znajduje się możliwość zmiany kolejności reprezentowania kolumn, co ma bezpośrednie przełożenie w agregowaniu danych. Mechanizm może nie zadziałać w sytuacji blokowania struktury arkusza, blokady obszaru arkusza, scalenia obszarów komórek czy łączy wykorzystujących zewnętrzny dostęp do źródła.
Oto krótka prezentacja dodatku dostępna na YT:
To, iż jest to mechanizm usuwający arkusze, zaleca się ZAWSZE wykonanie kopii pliku. W większości sytuacji w języku VBA nie stosuje się przechowywania danych do cofnięcia operacji. Oto przykład zastosowania który nie tylko zestawia dane zaznaczonych arkuszy, ale też tworzy TP (jako opcja) z ich rekordów:
Dodatek ten otrzymał nowe właściwości, jakimi jest określenie “ilości wierszy do usunięcia” podczas scalenia, jak i możliwość wykonania Tabeli przestawnej ze scalonych danych. Tabela jak i usunięcie wierszy nie obowiązuje w przypadku scalania kolumnami. Interface ma możliwość zapamiętania ostatnio wybranych ustawień. Dodatkowo przewidziana jest możliwość pobrania oryginalnych nazw arkuszy źródłowych, w których budowana jest zespolona baza. Narzędzie uwzględnia ukryte wiersze, także aby scalić dane bez ukrytych informacji należy zresetować lub usunąć auto-filtr w arkuszu.
Aktualizacja v4,2
Dodatek zgodny z Office >= 2010 (oraz 365) dla 32/64bit
Zainteresowani zakupem dodatku proszeni są o kontakt i zapoznanie się z warunkami licencji.
(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.