VBATools

Export danych z manifestów csv do 2ch szablonów

by on Oct.21, 2017, under Excel, Oprogramowanie, Płatne

Nietypowym zleceniem było zamówienie na przetworzenie plików przygotowanych przez angielskie zamówienia spedycyjne.To iż coraz więcej naszych rodaków emigrowało, to i naturalnym jest iż zamówienia dedykowane platformom obcojęzycznym zaczynają się pojawiać.

Mechanizm dość prosty jednakże obróbka ręczna dość męcząca i czasochłonna: Klient końcowy zgłasza zapotrzebowanie nadania paczki lub zadeklarowano jej dostarczenie w portalu internetowym. W nim znajdują się dane adresowe, które w tym momencie nas najbardziej interesują. Operator danego regionu pobiera pliki csv manifestu dla niego przeznaczone, przygotowane przez portal, w których dane przesyłek się zawierają.

Należy zatem pobrać je, zaimportować do Excela, posortować je tak aby zwrócić uwagę na duble (czyli wiele paczek z, lub do tego samego adresu), oczyścić z omyłkowych lub wycofanych zleceń, a rejestrowanych przez mechanizm. Taki zabieg pozwala na koordynację działań, tak aby nie jechać specjalnie kilka razy po każde zlecenie pod ten sam adres, a pobrać wszystkie zadeklarowane za jednym zamachem. W tym celu dane należało doprowadzić do porządku osadzając w szablonie “do wydruku” i ułożyć je tak aby narzucały postępowanie na trasie.

Drugim zadaniem było przygotowanie tych danych (z drobnym uzupełnieniem, po rozpoznaniu kodu pocztowego) i wyeksportować do szablonu, który podłączony będzie do innego mechanizmu na portalu webowym. Portal ten miał na zadanie ułożyć trasę tak aby była ona najkrótsza/optymalna dla kierowcy.

Dodatek do Excela, który jest przedmiotem niniejszego opisu, przygotowano tak aby operator zaznaczał wiele z pobranych plików csv, jakie otrzyma w danym dniu (do 10 dziennie), zespolił dane w jeden zbiór i wyeksportował do omówionych wcześniej 2-ch szablonów z zapisem na dysk.

YouTube Preview Image

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.

:, , , , , , , , ,

Leave a Reply