VBATools

Dlaczego office x86 (32bit) a nie (64bit)

by on Jul.21, 2014, under Newsy, Porady

Która wersja jest lepsza?

Często wpadamy w pułapkę, ponieważ MS wytworzył dwie wersje pakietu. Wersje x86 (32-bity), jak i x64 (czyli 64-bity). Instalując pakiet Office pobrany z konta internetowego (Office 365) lub posiadając płytę z dwoma wersjami, mamy ochotę zainstalować wersję lepszą, czyt. wydajniejszą.

Na pierwszy rzut oka, lepszą jest x64, ponieważ najczęściej taki właśnie posiadamy system operacyjny, który jest bardziej stabilny i optymalnie wykorzystujący nasz nowoczesny procesor. W ten sposób często wpadamy w pułapkę co opisuję poniżej.

W artykule producenta: Wybór 32-bitowej lub 64-bitowej wersji pakietu Microsoft Office między innymi czytamy:

  • Biblioteka formantów ActiveX ComCtl – Nie działają żadne rozwiązania z zastosowaniem tych formantów. Dla niektórych z tych formantów nie ma dobrych zamienników.
  • Formanty ActiveX i dodatki innych firm – Żadne z nich nie działają w 64-bitowej wersji pakietu Office.

dodatkowo

  • Menu XMLowe – Niestety wersja 64bit nie respektuje instrukcji jakie z powodzeniem są stosowane w 32bity.

Kłopotem też jest odwołanie do API realizowanych przez system operacyjny. Można jednak temu zaradzić budując warunek odwołujący się do kompilacji, co komplikuje pisanie kodu np w starszych wersjach office.

W takim razie to wystarczy aby definitywnie pożegnać się z dodatkami producentów sprzętu: Sterowników Bluetooth, Driverów do Skanerów, programów OCR, nakładek i dodatków ułatwiających pracę w Office. Własne produkcje (np konfiguratory, power tabele, połączenia z zewnętrznymi repozytoriami) też mogą przestać działać po odpaleniu na x64.

Jak sprawdzić czy typ mojej instalacji jest 32bit? kliknij w ten link

Wersje_office_a_dodatki

Jako twórca rozwiązań VBATools mogę śmiało powiedzieć, iż wszystkie dodatki  napisane w technologii VBA, oparte na kontrolkach CC2, w office 64 skazane są na porażkę, ponieważ nie zawsze chcą cię zarejestrować w systemie (w office 365/64bit zaczęto respektować CC1, co jest dużym krokiem na przód). Dodatki VBA zakupione od 2020 r. są kompatybilne z obiema kompilacjami i będą działać prawidłowo, jednakże dodatki .NET tak naprawdę posiadają więcej możliwości, choć ich ilość mając na uwadze Excela na tą chwilę jest zdecydowanie mniejsza. Jeśli chcesz korzystać z któregoś z nich, weź to pod uwagę. Przeczytaj pow. artykuł producenta i sprawdź czy w przyszłości nie będzie dla ciebie to przeszkodą w codziennej pracy z pakietem.

Najlepszą konfiguracją dla stacji roboczej w domu i w pracy to System WIN x64 (64-bit), a Office x86 (32-bit).

:, , , ,

Leave a Reply