VBATools

Blokowanie arkuszy

by on Jul.13, 2017, under Excel, Oprogramowanie, Płatne

Dodatek za drobne:

To rozwiązanie automatyzuje proces blokowania komórek na wszystkich lub wybiorczo określonych arkuszach aktywnego skoroszytu. Czyli w przypadku udostępniania treści, która nie powinna być zmieniana lub zależy nam na ukryciu wyliczenia formułą to rozwiązanie zastosuje tą blokadę. Dodatek działa również ze skutkiem odwrotnym.

Pow. ekran interfejsu stosuje blokadę dla ???# czyli wszystkich arkuszy składających się z 3 nieokreślonych znaków i 1 cyfry (np: ABC1, xYz8 itp.) lub stosując #* zablokuje wszystkie nazwy które zaczynają się od cyfry. Do określenia warunków mogą być używane również zwykłe litery i cyfry np Arkusz# (zablokuje wszystkie arkusze od Arkusz1 do Arkusz9, a arkusze noszące inną nazwę zostawi w spokoju).

Ustalenie reguły jest dowolne i należy skierować się zasadami:

  • * = wszystkie znaki (dowolny ich ciąg),
  • ? = dowolny, pojedynczy znak
  • # = pojedyncza liczba
  • A-z = litery małe i wielkie (wielkość liter ma znaczenie)
  • 0-9 = cyfry

Dodatek ten, daje również możliwość zastosowania dowolnego hasła do blokady arkuszy oraz zniesienia zakazu blokowania obszarów (całkowita blokada wszystkich danych bez względu na wcześniejsze określenie warunków komórki). Rozwiązanie posiada również komunikaty błędów, które pojawia się gdy np chcemy zablokować hasłem już zablokowany wcześniej arkusz itp. aby użytkownik był świadomy wszystkich czynności. Dodatkowo mechanizm blokady może dodatkowo ukryć arkusze, jak i odkryć używając odwrotnego mechanizmu po podaniu prawidłowego hasła.

Dodatek zgodny z Office >= 2010 (oraz 365) dla 32/64bit

Zainteresowani zakupem dodatku proszeni są o kontakt i zapoznanie się z warunkami licencji.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.

:, , , ,

Leave a Reply