VBATools

Analiza płatności

by on Nov.25, 2021, under Excel, Oprogramowanie, Płatne

Zbudowano dodatek do Excela służący do pozyskiwania informacji o wpłatach z bankowego pliku historii i zestawienia ich w prostym raporcie uzupełnianym przyrostowo, jednocześnie pokazujący, które z transakcji są zapłacone, a które oczekują na wpłatę.

Rozwiązanie zostało zaprogramowane na konkretny typ faktur nr/msc/rok, ale ten format może być na zlecenie zamawiającego zmieniony.

Plik historia pobrany z systemu bankowego

Mechanizm rozpoznaje składnie numerów faktur wpisanych w treść przelewu (bez względu na to ile jest umieszczonych tam faktur), oznacza rekordy, które nie zawierają numerów faktury jak i innym kolorem oznacza rekordy problematyczne dla rozpoznania (np na skutek nieformalnego połączenia numeracji z treścią).

Buduje też raport rozpoznanych faktur w osobnym arkuszu rozdzielając miejsca gdy klient powołuje się na kilka transakcji w jednej płatności:

Raport faktur z rozpoznanych rekordów

Aby sprawdzić, które z transakcji nie są zapłacone buduje on bazę (a w następnych uruchomieniach uzupełnia ją), w której umieszcza rozpoznane transakcje przypisując do numerów w bazie.

Baza z zaznaczonymi rekordami do których przypisano płatności

A gdy klienci wpłacają w częściach, są one doliczane do salda, a informacja o połączeniu jest odnotowywana w kolumnie “Uwagi”.

Wpłaty cząstkowe doliczone i odnotowane

Na tej podstawie posiadając bazę wystawionych faktur łatwo zestawić wartości należne z programem księgowym, oraz zbudować tabelę przestawną pokazując całe saldo klienta.

Wszystkim steruje jeden przycisk umieszony w menu Excela, którego uruchomienie rozpoznana transakcje i zapyta nas o tworzenie raportu, czy importu do bazy. Dziecinnie prosta czynność.

Jeśli chcesz aby twoja historia wpłat była tak rozpoznawana – prześlij nam reprezentatywną próbkę – opracujemy dla ciebie gotowy mechanizm.


Dodatek zgodny z Office >= 2013 (oraz 365) dla 32/64bit

Zainteresowani zakupem dodatku proszeni są o kontakt i zapoznanie się z warunkami licencji.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.

:, , , , ,

Leave a Reply