VBATools

Windows 8 nadchodzi.

by on Feb.16, 2012, under Newsy

Już jakiś czas temu, miałem dostęp do Windows 8  Developer preview. Jest to wersja dla programistów wydana dla jednostki przygotowanej do pracy w x64.W8_mini

Wpierw instalacja jej na notebooku nie powiodła się, ponieważ domyślnie wsparcie dla procesora nie było włączone, jednakże później już bez problemów dała się okiełznać na VirtualBox.

Następną niespodzianką okazała się konieczność posiadania konta na WindowsLive. To on będzie kontrolował co używamy i kiedy instalujemy. On też od niedawna zintegrowany jest ze Skype, Outlook comunity addin, a dalej Facebook, Twiter i inne. Integracja z “social” nieunikniona.

Co charakteryzuje ten nowy system? – to przede wszystkim wsparcie dla ekranów dotykowych. Jest wszechobecne – począwszy od logowania obrazkowego aż do poruszania się po tapecie (choć w mojej wersji można było zalogować się standardowo przez hasło). Ona sama, choć zmodyfikowana, jest warstwą umieszczoną przed pulpitem, do którego mamy bezproblemowy dostęp, to przysłania go całkowicie umożliwiając prostą alokację programów. Innymi słowy to co było dostępne pod przyciskiem START teraz będzie reprezentowanie przez czworobok na frontpulpicie. Sam przycisk start już nie będzie dostępny. Takie wprowadzenie nawigacji, dla osób bardziej wymagających, posługujących sie myszą będzie stwarzało zbędny balast, natomiast dla urządzeń mobilnych znaczny wzrost wydajności. Zagadką zostaje dostęp do mcd oraz uruchamianie dodatkowych, dookoła dostępnych elementów zainstalowanej aplikacji. Raczej po pozyskaniu nowego oprogramowania będziemy oczekiwać w nim zaistniałych odniesień, niż skrótów do tej pory dostępnych w folderze zainstalowanego programu.

Niewątpliwie pomyślność wprowadzonej wstęgi (menu programów), jaka zaistniała wpierw w aplikacjach MS Word i Excel wersji pakietu Office 2007, teraz zagościła na stałe do systemu operacyjnego. Narzekanie malkontentów którzy nie zdążyli przesiąść się z XP, teraz czeka nieunikniona praca i nadrobienie zaległości.

Oto prezentacja produktu (z małą odsłoną Office 15) przedstawiona jako krótkie nagranie video.

Oprócz wielu nowości, z jakimi spotykamy się w nowym systemie, jedna z nich skłania użytkowników do zastanowienia się nie tylko nad jego legalnym kupnem ale i zakupem nowych urządzeń, które będą współgrały z Windows 8. Dla tych który jeszcze nie zdążyli się zafascynować (lub ponarzekać) zapraszam do oglądnięcia tej skromnej prezentacji. Pokazuje ona jak można zaprojektować nowy trend technologiczny.

2012-02-17 Jakie to będzie nowe logo Windows8? Przekrój ikon systemu operacyjnego z Redmond:

:,

Leave a Reply

Ostatnio zalogowani:

Profile picture of vbatools
Profile picture of marcinmachalowski
Profile picture of Anorak
Profile picture of Joanna Subik
Profile picture of Karol Stilger
Profile picture of programistaaccess
Profile picture of piotrpawlik
Profile picture of Emil Wasilewski
Profile picture of kicekpicek
Profile picture of coldfusion
Profile picture of Gosia Borzęcka
Profile picture of lukaszch
Profile picture of itadministracja
Profile picture of farbenia
Profile picture of Łukasz Kałużny
Profile picture of kabzinski
Profile picture of rtynski
Profile picture of leszekbetlinski
Profile picture of Iv
Profile picture of Justyna Spychała