VBATools

Uporządkuj swoje dane

by on Jan.07, 2015, under Newsy

Uporzadkuj_dane2

Dlaczego dane powinny wyglądać spójne, dlaczego przechowywane tabele powinny mieć zapis bazodanowy i co to w ogóle oznacza?

Większość raportów może być realizowana na poziomie zgromadzonych wcześniej danych. Kolekcjonowanie ich jednak nie powinno być kontynuowane w postaci danych przetworzonych, ale danych źródłowych, czyli formy pierwotnej/nie z agregowanej jak ma to miejsce podczas prezentowania wyników.

Wszelkie raporty zawierają ograniczenia (np. grupowanie), które to albo eliminuje cześć danych po przez ich ukrycie lub wzięcie pod uwagę w wyniku bez eksponowania ich wprost. Np w raporcie okresowym z podziałem na kwartały mamy do czynienia z rekordami zawierającymi daty, ale wynik tych dat jest grupowany aby otrzymać (najczęściej sumę) z grup tych dat stanowiących okres lub kwartał. W większości rolę grupowania spełnia funkcja tabeli przestawnej. Może być to też wynik zapytania do bazy danych z serwera.

W tym pierwszym przypadku sprawa jest uproszczona, ponieważ utworzenie arkusza szczegółowego bazującego na “keszu” tabeli jest trywialne (wystarczy dwu-kliknąć na jakiejkolwiek sumie końcowej kolumn w tabeli). Dane takie magazynujemy do przyszłego wykorzystania.

Czasem jednak nie mamy takiej możliwości. Nasz raport to wszystko co mamy, a ponowny wjazd do bazy nie jest możliwy. Widok raportu to nagłówki kolumn oraz wartości zapisane w arkuszu Excela. Jak teraz przejść do danych pierwotnych skoro nie ma możliwości pozyskania źródła?

Uporzadkuj_dane

W dodatkach VBATools są 3 rozwiązania pozwalające przerobić dane tabeli na dane źródłowe.

  • Pierwszy z nich to Rozbierz dane tabeli, dzięki któremu wykonany podział na pierwotne rekordy. Wejdź na strone produktu aby oglądnąć film przedstawiający realizację celu. W niektórych przypadkach potrzebujemy jednak dane rozdzielić, ponieważ zestawienie połączyło nam elementy składowe.
  • Następny dodatek nazwany Replikator tabeli pobierze nagłówki i utworzy zapis rekordów przy podaniu znaku podziału. Utworzony tak zapis możemy poddać obróbce wiele razy wskazując jakie elementy mają być rozdzielone.
  • Trzecie rozwiązanie to  transpozycja danych, która pozwala na określenie skoku powtarzalności. Czyli nie jest to zwykła zamiana kolumny na wiersze, ale realizacja tego działania w grupach. Jego zastosowanie zapobiega “nieustannej klikologii” jakie musielibyśmy realizować aby dane rozdzielić do postaci bazy.

 

Dodatek_porzadkuj_dane

 

Wszystkie opisane pow rozwiązania mogą stanowić jeden pakiet, który zabezpieczy użytkownika oraz wspomoże Cię w procesie tworzenia nowego widoku raportu.

Pomyśl czy teraz praca z danymi nie będzie bardziej efektywna, prostsza w obróbce, co sprowadzi się do przyjemnej ich analizy.

:, , , ,

Leave a Reply