VBATools

Outlook 365 i 2019 rozwala nazwy załączników

by on Oct.07, 2020, under Newsy

Najprawdopodobniej wrześniowa poprawka do Outlooka przy okazji swoich zaplanowanych działań wprowadziła i tym razem zamieszanie dla Polskich użytkowników MS Outlooka.

Odebrane załączniki gdy posiadają polskie znaki diakrytyczne zamieniają się w zapis liter w HTML, którymi ciężko zarządzać a czasami otwierać.

Na razie nie ma na to remedium, ale poprawka prawdopodobnie została wycofana. Sam używam 365 i nie napotkałem na podobny problem. Zatem rozwiązania są dwa. Albo wycofanie poprawek Wrześniowych, albo wymuszenie aktualizacji w Office w oczekiwaniu na pozytywny rezultat.

Problemy z pakietem można zawsze zgłaszać do MS przy pomocy “buziek”, które tworzą sprawkę u producenta, która zostanie wzięta pod uwagę przy najbliższym planie aktualizacji, lub będzie brana pod uwagę w przyszłości.

Masz jakieś pytania: pisz na forum Outlook.pl

p.s. Wiem że niekiedy brak “buziek” w opcjach Outlooka (to tez sknocili), to utworzyłem sprawkę u producenta. Można się zalogować i kliknąć swoje poparcie, aby przyśpieszyć proces jej realizacji. Czy to coś da – zobaczymy.

p.s.2 Wychodząc na przeciw tym, którzy chcieliby uniknąć wysyłaniu załączników z polskimi znakami (czyli narazić na uszkodzenie ich u odbiorcy) zmodyfikowałem dodatek “Dodaj załączniki“, w którym daje taką możliwość z automatu. Zastanawiam się też nad rozwiązaniem umożliwiającym zamianę nazw podczas odbierania poczty. O ile obecna sytuacja potrwa dłużej i MS nie wykona ruchu to będzie to miało szerszy sens.

p.s.3 Jeśli już pobrałeś pliki na dysk, i chciałbyś je przemianować / przywrócić ich nazwy do pierwotnej postaci, to proponuje program Popraw nazwy plików po zamianie HTML napisany własnie w tym celu.

:, , ,

4 Comments for this entry

 • Jakub

  Również znaki zamieniają się w rozszerzeniu pliku np. plik.pdf zmienia się na plik.%70%64%66

 • Krzysztof

  Problem zauważyłem tylko przy załącznikach wysłanych z thunderbirda. Te same załączniki wysłane z innego programu wysyłają się prawidłowo. Problem występuje w wersji 2013, 2016, 2019 i 365

 • Krystian

  Czy juz wiadomo jak rozwiazac problem? Mam taki sam problem w połączeniu z Thunderbird i Outlook 2019

  • vbatools

   Napisałem 2 rozwiązania jak naprawić sobie załączniki, Należy się nimi zainteresować. Co do wykonania łatki przez producenta MS nie mogę się wypowiadać.

Leave a Reply