VBATools

Niezbędnik dla Exelomaniaków

by on Jan.17, 2016, under Excel, Freeware, Oprogramowanie

Chciałbym wam przedstawić darmowy dla os fizycznych* dodatek do Excela, który w tej odsłonie posiada 5 głównych modułów i jeden dostępny z PPM:

Pierwszy to tłumacz formuł Excela na 18 języków wraz z biblioteką formuł. Drugi to własny magazyn linków oraz linki i strony wybitnie uzdolnionych. Trzeci to biblioteka haseł blokujących otwarcie plików wraz z możliwością ich automatycznego stosowania. Czwarty to import flag narodowych do komórek. Piąty to rysowanie kalendarza w arkuszu oraz operacje kalendarzowe na datach zaznaczonego obszaru a z prawego przycisku myszy, dostęp do podręcznego kalendarza umożliwiającego dodawanie dat do komórek.


Tłumacz to formularz, w którym formuła w obcym języku staje się formułą po polsku podobnie jak robi to dodatek MS transformujący formuły z języka na język (to znaczy wg znaczenia i stosowania standardów zapisu w innym kraju), z tą różnicą że dodatek VBATools robi to automatycznie na j. polski dodatkowo z możliwością jej zastosowania w aktywnej komórce:

Następna ikona tego modułu zawiera skoroszyt z 18 językami podstawowych formuł Excela które możemy otworzyć, zmodyfikować lub uzupełnić na własną rękę co będzie miało zastosowanie podczas tłumaczenia. 


Osobiste strony to moduł, zawierający interface umożliwiający wpisanie własnych stron www, które będą nam potrzebne w pracy z Excelem. Wpisana do niego strona pozycjonuje się po nazwie i umożliwia po kliknięciu otwarcie domyślnej karty przeglądarki z jej adresem. 

Dodanie nowego rekordu umożliwia jego modyfikacje jak i po naznaczeniu rekordu jego usunięcie z bazy.

W tym module znajduje się lista combo z linkami do osób, które za swoje osiągnięcia zostały uhonorowane przez firmę Microsoft nagrodą MVP, jak i znalazły się w gronie osób wybitnych, które zwróciły moją uwagę pracami włożonymi na rzecz społeczności.

Można na ich stronach znaleźć ciekawe artykuły, rozwiązania i przykłady zastosowania formuł, kontrolek jak i kodu VBA. Można z nich czerpać pomysły do realizacji własnych projektów.

Często też, to osoby będące twórcami szkoleń video, autorów książek, które też są dodane do tej listy.

Sam tworzysz treści związane z programowaniem wyślij link, nie wykluczone że to miejsce jest również dla ciebie.


 

Hasła do plików to trzeci moduł, którym zmagazynujesz hasła w osobistej bazie danych, a następnie wykorzystasz podczas automatycznego otwierania plików bez pytania użytkownika o ich ponowne podanie.

 
 

Zapis wszystkich informacji jest stosowane w bazie ACC umieszczonej w folderze instalacji dodatku, co umożliwia jej przeniesienie lub migrowanie do nast wersji. Moduł ten został też wykorzystany w płatnym rozwiązaniu dla dokumentów Worda do zakupu którego zachęcam. 

 
Żadne informacje osobiste uzupełnione przez użytkowników w tym dodatku nie są dalej przekazywane.
 

 

Import flag narodowych jako czwarty moduł dodatku. Jego celem jest rozpoznawanie treści państw zapisanych po polsku lub po angielsku, jak i w notacji 2 i 3 literowej.

Efektem tego rozpoznania jest zwrócenie flagi narodowej, aby wzbogacić wizualnie nasz arkusz.

Możesz wybrać kraj, możesz pobrać nazwę w obszarze zaznaczonych komórek. Skasować je z arkusza bez kasowania innej grafiki (lub z nimi). Dodatkowo możesz zaimportować do arkusza listę wszystkich krajów.

Ten moduł przydatny jest podczas prezentacji dostawców, odbiorców czy też statystyk sportowych.

 

 

Rysuj Kalendarz to kolejny moduł umożliwiający wybranie z konfiguratora tych pozycji kalendarza jakie spodziewany się używać. W skład nich zawiera się wybór roku dla którego będzie on przygotowany, określenie kierunku jak i szereg opcji dodatkowych, które można zauważyć poniżej. Ponadto poza własnościami kalendarza jak zróżnicowany format treści, ma on możliwość importu własnych terminów, z zaznaczeniem tych dni jak i wprowadzeniu opisu z pliku zewnętrznego. Zawiera on też dodanie dodatkowych linii, a uzupełnione przez użytkownika tworząc spisy czy podziały zadań, które będą odnosiły się do konkretnego dnia.

Oto parę przykładów w grafice umieszczonej poniżej:

Ponadto, moduł ten zawiera możliwość skorzystania z trzech dodatkowych ikon menu, jakie na zaznaczonym obszarze dat pokolorują te, które są weekendami, świętami (sugerując się kolorem zapamiętanym wcześniej w interfejsie głównym rysowania kalendarza) oraz wprowadzą w komentarze imiona solenizantów:  

 
W tym module poczyniono liczne modyfikacje oraz dodano style, czyli gotowe, przygotowane szablony kalendarzy. Między innymi SQL-friendly przygotowany przez laureata konkursu Twój styl.
 

Dodatkowa funkcjonalność uruchamiana PPM, w której otrzymujemy kalendarz do komórek. Poniżej przedstawiam jego możliwości:

 

Czyli możliwość wstawiania dowolnej daty lub zakresu dat. Jeśli kalendarz zostanie wywołany na istniejącej dacie (lub zakresie) to interfejs będzie posiadał ten zakres automatycznie wybrany (aby np łatwo go wy edytować). Dodatkowo posiada on listę polskich świąt państwowych jak i dodatkowe o nich informacje. Jeśli wam to nie wystarczy to pomyślcie o imieninowym kalendarzu w kontaktach Outlooka

 

 
Ten dodatek COM jest darmowy przeznaczony dla systemu Win 7/11 oraz Office 2013/21 w tym 365 (32/64bit) – Deinstalacja prowadzona z Panelu sterowania lub w opcjach aplikacji MS Excel.
 

*DLA OSÓB FIZYCZNYCH PRODUKT JEST CAŁKOWICIE DARMOWY

Opłata 1 dycha/user per msc dla firm w systemie subskrypcyjnym, rocznym.
honorowane upusty ilościowe.

Instalacja:

1. Pobieramy plik z onedrv v12,3
2. Rozpakowujemy na dysku w swoim profilu
3. Pobieramy klucz z pliku setup.exe i dodajemy go wg instrukcji zawartej w pliku Instalacja_certyfikatu ew ustawiamy UAC na minimum.
4. Uruchamiamy plik Setup.exe jako administrator na wyłączonym Excelu, co powinno utworzyć po włączeniu aplikacji nową grupę przycisków w Menu\VBATools.
5. Jakby komuś nie teges, to na wyłączonym Excelu odinstalowujemy kierując się panelem sterowania.

Uważasz że to przydatne narzędzie – poleć go znajomym lub złóż zamówienie dla firmy w której pracujesz.

:, , , , , , , , , , ,

4 Comments for this entry

Leave a Reply