VBATools

Licencje Office na portalach aukcyjnych

by on Feb.27, 2019, under Newsy

Wiele osób pyta mnie, jak to jest z tymi aukcjami. Czy to się opłaca, czy to jest legalne…

W kilku żołnierskich słowach. Tak, jest legalne i się opłaca, ale zostaje to “ale”.

W 80% sprzedaż licencji na portalach takich jak Aledrogo dotyczą rynku wtórnego. Czyli jest to sprzedaż z komputerów poleasingowych. Oferta taka jest ostatnią deską odzyskania utraconych środków, lub zysk ponad wszystko. W praktyce firma kupująca na raty, ich nie spłaca, a więc firmy zajmujące się ściąganiem długów w porozumieniu z bankiem i którego zaciągnęto dług zabierają niespłacony sprzęt, a potem próbują go “upchnąć” na rynku. Jednym z takich produktów jest właśnie oprogramowanie oferowane osobno.

Z punktu widzenia użytkownika, soft to soft. Nie ulega on pogorszeniu jakości, ponieważ powinien posiadać wszystkie właściwości danej wersji w niezmienionym stanie. Czyli tak naprawdę jeśli ma on okazyjną cenę to jest to dobry interes. Większość sprzedawców informuje o tym że “na mocy ustawy .. bla bla bla sprzedaż taka jest legalna“. I oczywiście mają rację. Sprzedawca gwarantuje przekazanie dokumentacji zakupu oraz kod aktywacji. Oprogramowanie do pobrania z internetu.

Towar zakupiony na fakturę stanowi środek trwały (np kupiony wraz z komputerem), który może być odsprzedany gdy przestaje już być potrzebny (dokładnie tak samo jak samochód czy meble). Wszystko byłoby ok, jeśli nie fakt, iż poza polskim prawem rozpatrujemy tutaj prawa licencyjne producenta. Najczęściej użytkownik kupujący licencję na oprogramowanie wraz z komputerem decyduje się na najtańsza opcję. Takie licencje to OEMy, które faktycznie niekiedy wraz ze sprzętem posiadają 1/2 ceny, ale (i to jest istotne) ograniczoną ilość aktywacji. Licencja zatem dla takiego modelu sprzedaży posiada w większości aktywacje jednorazową zalecając tworzenie kopii zapasowej obrazu systemu. Do rzadkości należy, że przedmiotem sprzedaży jest kupiona pudełkowa wersja z aktywacją 3x/5x (zależy od wersji).

Stając się legalnym posiadaczem w takim przypadku gdzie ilość aktywacji została przekroczona nie mamy możliwości jej aktywacji, co po 3 mies od uruchomienia z wersji Trial przejdzie w stan zablokowania. Producent “raz” już ją przecież aktywował i kwestia sprzedaży do innego podmiotu nie jest tutaj czynnikiem, który by ten fakt anulował. Dlatego też wydając okazyjną kwotę, będziemy szczęśliwcami o ile uda nam się ją po instalacji aktywować na własnym komputerze. Specjaliści od takiej sprzedaży zwykle informują iż reklamacji brak oraz często zmieniają konta jak rękawiczki.

Zapytacie dlaczego producent nie monitoruje takich transakcji i czy sprzedawców takich nie sprawdza. Po pierwsze nie przeznacza żadnych środków na takie działania, a po drugie “utrzymywanie” takich fałszywych sprzedawców jest mu na rękę. Sam prowadzi sprzedaż internetową oraz promuje swoich przedstawicieli. Jeśli proceder nielegalnych kopii będzie kwalifikowany jako fałszerstwo na szerszą skalę, zawsze może zaoferować swoje usługi lub usługi firmy BSA.

Co z resztą rynku?. Resztę czyli ok 20% stanowią produkty zakupione do obrotu (czyli na magazyn) i takie transakcje o ile nie zostały zakupione od producenta w czasowej promocji, nie będą posiadać wyraźnie atrakcyjnej ceny, ale w 100% będzie to zakup legalny i użyteczny dla kupującego. Najlepsze ceny mają autoryzowani przedstawiciele, ale oni też żyją z takiej sprzedaży i raczej promocje obowiązują u nich w tedy, gdy producent zrównoważy im straty w czasie trwania oficjalnej promocji.

To też decyzja należy do ciebie.

Polecam art: Office 2016 Box czy Office w usłudze 365

:, , , , , , ,

Leave a Reply