VBATools

Kopiowanie plików ze mianą nazwy w określonym harmonogramie

by on Sep.25, 2017, under Niesklasyfikowane, Oprogramowanie, Płatne, VB .NET

Ostatnio na tej witrynie głośno było o zaplanowanym kopiowaniu plików. To trzeci projekt tego typu, choć muszę przyznać że najbardziej zaawansowany, z uwagi nie tyle na budowę interfejsu, ale na podwójne zastosowanie. Jest to oprogramowanie na zlecenie, a więc nie będzie ono rozwiązaniem z pudełka.

Klient który stał przed zadaniem kopiowania konkretnie nazywających się plików, do konkretnej lokalizacji (każdy plik z innej), ze zmianą nazwy plików (po nr zamówienia), miał do wykonania nie lada czasochłonną pracę. Co więcej, w ciągu całego tygodnia lista danych mogła ulec zmianie lub powiększyć się tworząc nową strukturę folderów w których mogły znajdować się pliki do skopiowania.

Zadaniem pow aplikacji .NET jest: wyszukać na podstawie podpinanego pliku CSV, po zakresie dat jakie interesowały klienta, wszystkie zdefiniowane w nim foldery. Następnie pobrać nazwę jaka miała by być użyta w kopiowaniu pliku z tego folderu, zamienić jego nazwę kopiując do folderu docelowego. Data, Nowa nazwa, skąd, nr zamówienia to dane znajdujące się w pliku wsadowym. Struktura plików w folderach źródłowych musiała zostać nietknięta, a w kopiowaniu brały udział tylko określone pliki.

Dodatkowo aplikacja miała uruchamiać proces sama, po zadanym interwale. W interfejsie zatem zbudowano scheduler, który ustawiony i pozostawiony na serwerze miał sam realizować tą czynność. Co x minut, na konkretną godzinę, lub w powróżeniu (różne konfiguracje). Przy ustawieniu począwszy od Dziś do -X dni jest to również możliwe.

Rozwiązanie posiada również tworzenie zapisu czynności do pliku Log, aby można było skopiować treści z konkretnego dnia lub sprawdzić jego przebieg filtrując dane przed importem do bazy danych. Testowanie plików wsadowych oraz listę błędów (np brak zdefiniowanych folderów).

Pierwotnym zamierzeniem klienta wpierw było uruchamianie batch file (zlecenie napisania otwartego kodu), ale jak widać z opisu, proces ten jest na tyle zaawansowany, że ciężko byłoby osiągnąć to prostymi komendami, nie znając ścieżki ani nazwy plików docelowych. By jednak przybliżyć się do modelu jakim jest uruchamianie aplikacji np z Shella lub Menadżera zadań, aplikacja ta ma również wersję konsolową. Czyli uruchomiona z parametrem (powołanie się na plik exe, z podaniem nazwy pliku CSV). Proces ten może się więc realizować w tle.

To iż kontrahentem tym jest polska firma w mieszcząca się w Anglii. Aplikacja swatała wyposażona w przełącznik językowy PL/ENG, który w locie zmienia wszystkie teksty, chmurki i komentarze.

 

Errata 2018-08-15 v2

Przyszedł czas na wersję drugą. Okazało się że ilość odbiorców co do których ten mechanizm był uruchamiany na serwerze wespół z programem Carlo, zwiększył się kilkukrotnie, a celem przewodnim tworzenia kopii ze zmianą nazwą była wysyłka e-mailowa, tworzona z harmonogramu systemowego. Zatem klient postanowił zlikwidować mulit uruchamianie przebudowując ten model tak, aby można było w nim deklarować wielu odbiorców. Co więcej Jeśli w raporcie, który zawierał nazwy dla plików dodać również odbiorcę to można zlikwidować w wysyłkę email harmonogramem, a pobierać adresy z listy klientów i od razu słać maile z zawartością wprost z tej aplikacji. Zabieg ten jest skomplikowany, ale dla osób pracujących z podobnym oprogramowaniem dość typowy i oczekiwany, gdy rozmowy z producentem głównego programu nie są progresywne lub zmiana ich parametrów staje się bardzo kosztowna.

Zmiana dotyczyła też samego typu programu ponieważ zrezygnowano z konsolowego jej uruchamiania na rzecz jedynie Windows Formy. Okazało się ze wywołanie z parametrem nie jest tak istotne, a pozostawienie go stale uruchomionym bazując na wbudowanym zegarze w zupełności wystarcza. Teraz więc przy określeniu SMTP i podmiany części tematu, odbiorcy otrzymują wiadomości z załącznikami swoich zamówień.

Potrzebujesz podobnej aplikacji. Znasz już możliwości VBATools.pl

 

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.

 

:, , , , , , ,

Leave a Reply