VBATools

IMAP – Ukrycie wiadomości przeznaczonych do usunięcia

by on Dec.29, 2010, under Outlook, Porady

Wpierw powiedzmy sobie na pytanie: co to jest IMAP?

Protokół IMAP (Internet Message Access Protocol) jest rozwiązaniem rozważanym przez użytkowników, którzy korzystają z wielu komputerów (np. w pracy i w domu lub na kilku komputerów na raz), którzy zawsze chcą mieć bezpośredni dostęp do całej swojej poczty.

Aby zrozumieć korzyści wynikające z takiej konfiguracji można wyróżnić wiele czynników.

  • Konfiguracja konta POP3, domyślnie, umożliwia tylko pobieranie wszystkich nieodebranych wiadomości i kasowanie poczty, IMAP pozwala pobierać pocztę przechowywaną na serwerze i przekazać jej status (poczta przeczytana/nie przeczytana).
  • Łącząc się z serwerem poprzez IMAP, pobierane są jedynie nagłówki wiadomości, a wybrane będą przeniesione na Twój komputer lokalny.
  • Transmisja treści i zawartości załącznika wiadomości następuje dopiero po otwarciu wiadomości. W przypadku POP3 pobierane są wszystkie nieodebrane wiadomości wraz z załącznikami. Taki system pozwala bezpiecznie kasować wiadomości bez jej pobierania z serwera (wyłączony podgląd wiadomości).

Dzięki IMAP obsługa skrzynki pocztowej na wielu komputerach jest znacznie łatwiejsza, jeśli Outlook lub inny klient poczty pobiera wiadomości to domyślnie zostają one skasowane z serwera (POP3). Na innych komputerach podłączonych do tej samej skrzynki wiadomości te nie będą już dostępne. Dzięki IMAP użytkownik posiada dostęp do wszystkich wiadomości – bez względu na to, czy są to wiadomości nowe. Co więcej, Wykorzystanie opcji „Pozostaw kopie wiadomości na serwerze” (POP3) powoduje, iż użytkownik zatraca informacje o wiadomościach już przeczytanych (pobrane one są od nowa). W IMAP przeczytane lub potencjalnie skasowane wiadomości są zawsze dostępne.

Skasowanie wiadomości w konfiguracji IMAP nie realizuje tej samej czynności co proces konta POP3. Wiadomości są „zaznaczone, jako usunięte”, ale nie usunięte na stałe z serwera poczty. Naciśnięcie przycisku „Delete” lub próba skasowania wiadomości krzyżykiem oznaczy wiadomość przekreśleniem.

OL_Ukryj_usuniete_2k10EN_4

Rys 1. Wiadomości zaznaczone, jako usunięte.

Fakt taki przeszkadza użytkownikom, ponieważ przyzwyczaili się ograniczać widok wiadomości do tych, które są istotne (przeczytane, czy nie).

W tym celu został dodany widok ukrycia takich wiadomości:

OL_IMAP_Ukryj_2010

Rys 2. Ukrycie wiadomości zaznaczonych do usunięcia – Opcja dostępna w wersji 2010

OL_IMAP_Ukryj_2007

Rys 3. Pasek opcji zaawansowanych – filtr ukrycia wiadomości dostępny w MS Outlook wersji 2000-2007

Kilka porad dla przyszłych użytkowników konta IMAP

  • Konto z konfiguracją IMAP jest wymagające i posiada pewne ograniczenia, które nie miały wpływu podczas korzystania z POP3. Aby praca z IMAP stała się przyjemną, użytkownik powinien posiadać wydajne łącze, ponieważ synchronizacja konta odbywa się na innych zasadach.
  • W Outlooku widok nadrzędnych folderów jest inny dla kont w konfiguracji POP3, a inny dla IMAP. Każde z kont jest oddzielnie eksponowane, przez co zarządzanie pocztą odbywa się na innych warunkach.
  • Sortowanie poczty jest ważniejsze niż w POP3. Sprawdzenie statusu wiadomości dla zaznaczonego folderu jest proporcjonalne do ilości zawartych w nim wiadomości.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.
:, , , ,

Leave a Reply

Ostatnio zalogowani:

Profile picture of vbatools
Profile picture of kabzinski
Profile picture of Anorak
Profile picture of Karol Stilger
Profile picture of Łukasz Kałużny
Profile picture of marcinmachalowski
Profile picture of Joanna Subik
Profile picture of programistaaccess
Profile picture of piotrpawlik
Profile picture of Emil Wasilewski
Profile picture of kicekpicek
Profile picture of coldfusion
Profile picture of Gosia Borzęcka
Profile picture of lukaszch
Profile picture of itadministracja
Profile picture of farbenia
Profile picture of rtynski
Profile picture of leszekbetlinski
Profile picture of Iv
Profile picture of Justyna Spychała